Vattenläget i Sarek?

  • Trådstartare ann-sofi@delta.telenordia.se (Ann-Sofi)
  • Start datum

ann-sofi@delta.telenordia.se (Ann-Sofi)

Gäst
Är på väg till Sarek (planerat tur Routesvagge - Pastavagge - Rinim - Sito - Salto) Är det nån som varit uppe nyligen och vet om det är mycket vatten?
Ann-Sofi
PS. Tack för bra tips om alternativa vägar från Rinim till Salto (det där med en kortare tur med båten låter bra!)
 

holomoon@hotmail.com (Olof)

Gäst
sarek

Hej!


Jag kom hem igår från en tur som liknar din fast tvärtom.
det var förvånansvärt lite vatten i jokkarna och vi behövde bara ta av oss kängorna en gång (tjågnorisjåkko).
Det verkar variera mycket efter väder så kolla in väderrapporterna innan. Båten mellan Rinim och sitostugorna kostar 220kr person.


Lycka till!
Olof
 

johnstrand@hotmail.com ()

Gäst
Gå via Kisuris

Jag rekommenderar er att gå via Kisurisstugorna istället för att gå direkt Änonjalme - Niak. Det är ett mycket svårt vad som väntar annars och jag mötte ett flertal vandrare på min väg genom Routtes som avrådde mig att gå den vägen. Annars var det inga problem


John
 

parbergstrom@telia.com ()

Gäst
kom därifrån igår

Jag kom just tillbaka från sarek det är mycket lite vatten pga kylan. I stället för att gå pastavage rekomenderar jag att du från Smaila går via kukesvage och peitjaure till Salto.
 
Sarekvandring

Som det påpekas i tidigare inlägg kan det vara klokt att gå nästan fram till Kisuris och sedan svänga av mot Ruotes, det finns en tydlig stig hela vägen. Går man direktvägen kan vadet vara vanskligt. Läs tur beskrivning i Grundstens bok, många bra tips i den. Sträckan Sito-Salto är mördande tråkig och mycket stenig.I inlägg 429 under punkt 1 finns ett tips på alternativväg från Hans Rynnel, den vägen måste vara trevligare. Eftersom det inte verkar vara någon värme på väg kommer inte vaden att bli alltför svåra (ihållande regn kan ställa till det).
Stefan
 

ann-sofi@delta.telenordia.se (ann-sofi)

Gäst
tack för tips!

Tack för tipsen! Har haft en fin vandring och inga problem med vaden!
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips