Vaska guld!

Är det någon som har vaskat guld och kan förmedla några goda råd? T.ex vad använder man som vaskpanna? Skall vaskpannan var djupt kupad eller planare än, typ handfat? Lämpliga ställen att vaska på i en bäck eller å t.ex? Har tänkt att prova på några ställen i sommar på min färd upp genom norra Sverige. Tacksam för alla goda råd eller tips om litteratur där ämnet beskrivs och till sist, vem vänder man sig till om ev. fynd fordrar en inmutning? PRV, eller?
MVH! Sten.
 
Vellllllll.....;-)

Har aldrig vaskat guld, men om naagon finner et staelle med oallminnliga maengder guld, saa skicka et mail ;-)

Mvh. Lars
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Guldvaskning

Guldvaskning är ett vanligt turistnöje, specillt i anslutning till äldre bruksorter med anknytning till gruvindustri. Utrustningen kostar ju knappast något http://user.tninet.se/~nyk657m/guld.html . Det är tämligen meningslöst att muta in områden utan omfattande dyra provborrningar. I de flesta svenska guldgruvor är guldet i själva verket "bifångst" till den metall som eg sökes. Gamla varphögar innehåller alltså en heldel guld och andra intressanta mineraler.
 
Guldfeber

Nedanstående länk tar dig till en ganska informativ sida. Där kan du se var i ett vattensystem sannolikheten är som störst och lite grovt var i landet de flesta fynden gjorts.
http://www.guldstrom.se/ramfakta.html

Ett hett tips är att träna vaskning innan du sticker ut och letar. Du köper guldpartiklar och tränar på att vaska fram dem ur en skvätt grus och sand över "diskbaljan". På så sätt kan du träna om och om igen utan att förlora något. Jag tror att Guldström har lämpligt material.

Undersökningstillstånd ("inmutning") och bearbetningskoncession ("utmål") behöver du bara om du vill göra mer omfattande undersökningar eller öppna en gruva. Ansökning sker hos Bergsstaten, http://www.bergsstaten.se/

http://www.sgu.se har kanske intressant info också...

Lycka till!
 
Använd vaskpanna

Vad du ska använda som vaskpanna? En vaskpanna så klart! Finns att köpa i välsorterade friluftsbutiker och vissa sportaffärer med inriktning mot friluftsliv. Troligen går de att beställa via internet, prova att söka lite. Själv köpte jag min på Team Sportia i Jokkmokk.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Inte helt lätt

Nej, jag har inte prövat att vaska guld i Sverige, men däremot på Nya Zeeland. Jag kan intyga att det inte är helt lätt att lära sig ur en instruktionsbok. Vi prövade på många ställen där det sades finnas guld, men utan att hitta något, tills vi en dag fick hjälp av Zeb Macahan (eller iallafall nån avlägsen släkting till honom...) som lärde oss tekniken. Efter det hittade några små flagor i så gott som varje vaskpanna. Någon större förmögenhet blev det inte, vi lyckades täcka ungefär halva botten på en filmburk, men det är en härlig känsla när man hittar guld för första gången. Alltså, hav tålamod, var pedantisk och ge inte upp, även om det går trögt. Skaffa en rejäl spade och gräv i grusbankarna. Att bara skrapa upp lite sand med vaskpannan ger sällan nåt resultat.

Lycka till!
/magnus
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.