Varvekleden

Jag har gått den norra delen av sträckan. Lättgånget och med fina dubbelrösen i form av jättestora, flata stenar. Längs sträckan finns den gamla stugplatsen Varvek, där STF uppförde sin första övernattningskoja 1888.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Fina tältplatser vid Varvek. Kan för säkerhets skull tillägga att stugan är riven. Av någon mystisk anledning har ledskyltarna tagits bort så man måste titta efter rösena men som Swift skriver är de så stora att man inte kan missa leden.
 
minns den som mycket fin och välrösad med stora stenar likt en storslalombana. Finns nåt gammalt blogginlägg av med från "annodazumal" om man söker på Varvek.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips