Vart ska vi åka? Tips på ställen för treveckorstur.

Vår i luften och längtan ut på vägarna sätter in igen. Frågan är bara vart vi ska ta vägen härnäst. Vi har runt tre veckor i slutet av juni - början av juli till förfogande. Australien, Island och Irland är redan avklarade som cykelresemål och Holland och Danmark har vi avverkat på inlines, så dessa ställen går bort. Allt för varma ställen har vi respekt för. Har upptäckt att värmeslag är otrevligt.

Kanada känns som ett lockande alternativ just nu. Är det någon som har någon erfarenhet av cykling i Nordamerika, eller någon annan idé på passande sträckningar?

Mvh
Angelica och Sverre
 
Anglo; sa:
Är det någon som har någon erfarenhet av cykling i Nordamerika, eller någon annan idé på passande sträckningar?

Ja, vi har hojat två ggr i USA, se http://www.lowdin.nu/MTB/MTB.html för reseberättelser, annars skulle jag föreslå Sydostasien. Det är underbart för cykling, en fin rutt är t ex Singapore Bangkok, vill man vara mer äventyrliga är Lao svårslaget. Bästa källan för info är http://www.mrpumpy.net/

Per
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Anglo; sa:
Kanada känns som ett lockande alternativ just nu. Är det någon som har någon erfarenhet av cykling i Nordamerika, eller någon annan idé på passande sträckningar?

Min arbetspolare körde Banff - Yellowstone förra sommaren, och han var helt klart nöjd med det valet. Denna rutt följer Klippiga Bergen, så det blir en hel massa höjdmeter avverkade.
 
Anglo; sa:
Kanada känns som ett lockande alternativ just nu.
Är det någon som har någon erfarenhet av cykling
i Nordamerika, eller någon annan idé på passande sträckningar?
Angelica och Sverre

Hej,
I live in Nova Scotia, Canada. I have cycled across
Canada. My favourite places (besides Nova Scotia) was the
Rocky Mountains in Alberta and Britich Columbia.
I have descriptions of some of my bicycle
tours at:
http://www.dermott.ca/index.html

(Sorry for the English - jag kan läsa svensk men ...)
--

David Dermott, Nova Scotia, Canada
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips