Varma och Vattentäta handskar

Ligger i startgroparna för att delta i min första vinter-multisporttävling. Löpning-kanon-cykling. Vad använder jag för vantar (klädsel) för att inte förfrysa händerna i kanoten? Har fått tips om goretex-vantar plus att ha händerna insmorda med vaselin. Men har förfrusit fingrarna ett par gånger å är orolig för hur jag kommer att klara kylan i vattnet. Några fler/andra tips?
 
Jag har aldrig deltagit i en multisporttävling men på vintern så har jag nyligen köpt ett par Ortovox Grönland i ull som innervante och utanpådet har jag ett par SummitMitt från OutdorrDesigns. Kan rekomenderas, ja ghar dock inte använt Grönlandsen än då det inte har varit tillräckligt kallt i vinter.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.