Varm syntetjacka?

Hittade för ett par år sedan den stora kärleken, nämligen en Haglövs Barrier zone. En riktig högalpin jacka med syntetfoder. Gjorde genast en beställning men den var slutsåld. Forskade och ringde runt överallt men tydligen är det otroligt mycket människor som behöver den typen av plagg. Besvikelsen kom nästa år när den inte tillverkas längre.

Nu till frågan:
Finns det någon bra ersättare? Söker en jacka som väger någonstans i närheten av Barrier zone som låg på 870g. En bra, mycket varm syntetjacka.
 
Haglöfs Barrier finns ju kvar i syntetfoderkvalitet, och den tycker jeg fungerar bra vintertid upp till -20 grader vid ej stillasittande aktivitet. Bra pris och låg vikt-liten packvolym också!

Rekommenderas:)
 
I senaste Utemagasinet (fick den idag) finns det ett test av ett gäng syntetfoderjackor (bl.a. tierra, marmot, patagonia, haglöfs m.fl.). Där står både för- och nackdelar med jackorna samt all info kring vikt mm.
 
Steve House mfl har inte fel

Jag rekommenderar Patagonia DAS parka, bland det mest beprövade!

Brukar finnas på e-bay.
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Just nu har jag köpt en kombination av Haglöfs barrier och en Bergans jacka med primaloftisolering. Tack för tips! Min tråd var död ett bra tag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips