Varför blinkfunktion på pannlampan?

Blinkning är bra för att synas

Använder min pannlampa i statsmiljö för att synas/uppmärksammas när bilister är ifarten(blinkande), vet inte hur många gånger jag nästan har blivit påkörd när bilister ska ut från tomtutfarter/parkeringar mm, så en rejäl blinkning gör att dom ser mig, sen hur lagligt det är kan jag inte göra något åt = vill ej bli påkörd.

Spar en massa batteritid när den är inställd på blinkning!

Det stör inte mig när jag cyklar att det blinkar eftersom vanliga belysningen på cykeln lyser upp den med.

Har fult med reflexer o lysen på cykeln men verkar inte synas ändå...

Samt att jag har den på max när jag cyklar där det ej är uppllyst.



go strong helper
 
Som bilist tycker jag inte om blinkfunktionen. Jag kan hålla med om att det under vissa förutsättningar är lättare att överhuvudtaget upptäcka ett blinkande ljus jämfört med ett fast, men i trafiken är detta tveksamt samt att det dessutom gör det svårare att riktigt positionera en blinkande och rörlig ljuskälla.
Den lagliga aspekten är antagligen att den enligt Vägtrafikförordningen är påbud om fast vitt (eller gult) sken framåt på cyklar och inget annat. Det lite knepiga är möjligen om man har både en cykellampa och en pannlampa. Möjligen är belysning som sitter PÅ cyklisten inte reglerad?

Rent allmänt kan jag utan vidare acceptera att man har blinkande ljus trots bestämmelser om annat, OM det nu bidrar till ökad säkerhet. Jag är dock tveksam till det senare. Kanske påverkar frekvensen och lite annat hur bra det funkar, men ibland känns det mest irriterande tycker jag.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Som jag fattat det är det tillåtet med rött blinkande ljus bakåt på cyklar om det blinkar med minsta 200 blink minut.
 
Gillar

inte blinket i något sammanhang. Gissar att det är ett försäljningsargument och att det av någon anledning leder till ökad försäljning av lamporna.

Men kanske kan man ha riktigt hög blinkfrekvens typ 100 Hz och då spara batterierna utan att det stör? Förstår inte varför det tilläts på cykelbaklampor detta verkar ha ökat den icke tillåtna användingen på vitt ljus framåt och på hjälmen.

Thure

PS det finns faktiskt LED bakljus till cyklar utan blinkfunktion men det är inte så många sådana på den nuvarande svenska marknaden vad jag vet. En möjlig aspekt är kylningen av högeffekts LED. Ljusflödet minskar när LED blir varm.
 
Senast ändrad:
1. Klistra över blå tejp så kan du springa på utryckning!

2. Mest använder jag pannlampor till mina hundar, alltså runt deras halsar, då ser jag vad de är någonstans i skogen runt mitt hus. Då funkar blinkversionen bra!

Thomas
 
Ett blinkande ljus upptäcker man enklare (vi är ju programmerade att reagera på rörelser och förändringar), men jag tror som sagt att det är ännu viktigare att man identifieras som fordon. Och det gör man med fast ljus. Själv cyklar jag av den anledningen med ljuset på även i dagsljus.

Avståndsbedömning av en enda ljuskälla i en mörk omgivning är nog rätt svår hur man än gör.
 
Som jag fattat det är det tillåtet med rött blinkande ljus bakåt på cyklar om det blinkar med minsta 200 blink minut.

Du får endast ha fast sken på bil och cykel (förutom blinkers då).
Om lampan blinkar fortare än 25-30(?) Hz så uppfattar inte ögat att den blinkar så då borde det ju funka?!

/Peter
 
Många oväntade svar

Ja det var ju många varianter och användningsområden... Hunden, cykeln...

Själv ser jag pannlampan som ett verktyg för att se, inte så mycket för att synas (även om den ibland suttit i pannan under cykling i stan). Tänker främst som klättrare och "tältare", inte som trafikant. Då känns blinkning som en fånig "extra-feature" som får lampan att verka mer avancerad.

Tycker fortfarande funktionen kunde gömmas, inte med en extra knapp utan genom att funktionen tex kunde kräva en lååång tryckning eller tre snabba eller nåt. Jag har på 15 år aldrig haft användning av den.
 
Jag använder sällan eller aldrig funktionen men är inte särskilt störd över det extra knappandet. Jag tror det kan vara bra och cyklar man kan man ju ha den bakochfram på hjälmen/huvudet och få högt blink som extra säkerhet i trafiken.
 
För att nyansera diskussionen något.
Vitt blinkande ljus är en nödsignal till sjöss.
För ett par tre år sedan var jag ute i en öppen motorbåt i Luelå skärgård tillsammans med en god vän och tre minderåriga barn. Då det började blåsa upp framemot kvällen gick vi hemåt. Mitt på en större fjärd stannade motorn och vi började driva. Att försöka ro i den allt grövre sjön var nästan omöjligt. Efter närmare ett par timmar hade vi inte kommit säkskilt långt och det gällde bara hålla att hålla upp den mot vågorna. Om det bara hade varit vi vuxna så hade vi säkert kunnat driva iland och övernattat för att ta oss hem på något sätt nästa dag, men med tre småbarn som dessutom blev allt mer sjösjuka samtidigt som vågorna började slå in i båten var det inget bra alternativ. Under allt detta satta jag på mig pannlampan och blinkande ljus, En person på andra sidan den stora fjärden hade uppmräksammat det blinkande ljuset då det började mörkna och gick ut med en båt för att kolla hur det var. Efter flera försök lyckade vi få över en tamp och vi fick bogsering in till en säker plats.
Numera tar jag alltid med mig en pannlampa med blinkfunktion när jag är ute och paddlar. Däremot är jag inte alldeles säker på att någon alltid skulle reagera då det blinkande vita ljuset tyvärr missbrukas till annat på sjön och därför inte alldeles ovanligt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips