Var hittar jag plastkrokar ?

Jag har några plastkrokar(redan användna) för linor och gummiresårband men jag kan ej komma ihåg var jag köpt dom. Linkande plastkrokar finns på mina Haglöfs Windstopper tumhandskar, men jag vill inte köpa ett par handskar för 400 SEK för att få en krok som kanske kostar 4 SEK bara man hittar leverantören.
På sytillbehörsaffären finns bara metallkrokar (pälskorkar och BH-krokar) och dom korkarna låser ej (öglan är öppen), om resårbandet inte är helt sträck.

Jag har hittat en på http://www.justmakeit.com/notions/hardware/index.html för 0.5 US$
mi_mitt.jpg


men frakten och övriga kostnader står inte i rimlig proportion till priset vid köp från USA.

http://www.pennineoutdoor.co.uk/ hittar jag inget
http://www.pointnorth.co.uk/ finns inga bilder
http://www.shelby.fi/catalog/default.php finns det inte heller

Per Brune
 
Plastspännen i alla dess former

Hej Per

Det finns en firma i göteborg som heter itw fixlock.
Dom har det mesta
/Mårten
 
Kammat 0

Jag var på shoppingresa till Stockholm i veckan. De krokar jag söker finns inte på Naturkompaniet på Sveavägen och inte heller på Naturkompaniet på Kungsgatan (närmast Stureplan). Hemma i Västerås har jag varit inne på Naturkompaniet och bläddrat igenom hela ITW Nexus (Fixlock) http://www.itwnexus.com / katalog och de småkrokar jag vill köpa finns inte i ITW sortimentet.

På sidan 30 i PDF filen (4.3 MB) http://www.acesupplies.co.uk/uploaded/files/2005 Small Order Price List ~ Issue 2 (PDF).pdf finns en kork och ögla som ser ut som de som finns på Hestras handskar.

Man kanske ska försöka leta upp någon av kusinerna i USA som jag inte träffat på 35-40 år.


Per
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Stadium

Jag “hittade” 2 st “Everest kid raincov” på Stadium, med vardera 4 av de krokar jag letar efter. De övriga raincov hade spolknappar. Men det finns en Stadium butik till att kolla på.

Men med 8 sprillans nya krokar jag göra färdigt det jag fick avbryta p.g.a krokbrist, och så har jag några krokar över till kommande ”projekt”. Dessutom fick jag lite tyg på köpet, när jag klippt loss dom för mig attraktiva krokarna.

Edit
Glömde skriva att det var halva priset på rean. 2 st raincov (8 krokar) kostade 49 SEK.


Per

[Ändrat av Brune 2006-08-05 kl 19:33]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips