Var hittar jag gräddpulver?

Hej
Är det någon som hittat gräddpulver? Det är dax att packa fjällryggan o skulle vilja förgylla maten lite till. Fettfritt mjölkpulver blir man inte speciellt glad av....
 
Då ska jag leta vidare. Vår stora ICA hade det inte utan bara fettfri mjölk. Läste på nätet att Sverige var stor exportör av gräddpulver, men att det var svårt att hitta det i Sverige.
 
Jag köper både gräddpulver samt mjölkpulver(med fett) på Willys här i Skellefteå. Kommer inte ihåg märket men gräddpulvret ligger förpackat i gulbruna glasburkar och mjölkkpulvret i knallgula plåtburkar. Pris, ca 20-30:-
Lycka till!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Köp Nestlés mjölkpulver NIDO i en invandrarbutik nära dig. Överdosera till valfri fetthalt!

Håller med om Nido - klart roligare än Sempers fettfria. Men håller inte med om överdoseringen. Visst blir det fetare, men även sötare. Koncentrerad Nido blir inte grädde, utan sötsliskigt och riktigt äckligt.
 
Hej,
Är det någon som kan lägga in bilder på ovan nämnda "gräddpulvret ligger förpackat i gulbruna glasburkar och mjölkkpulvret i knallgula plåtburkar"? Eller som kan skriva ut tillverkarens och produktens namn?

Mvh, Klas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips