Vandringsleder för nybörjare

Jag, min sambo och våran bullterrier på 7 år har tänkt att ta "skogspromenaderna med hunden" ett steg längre och börja vandra på riktigt och behöver därför tips på bra och roliga leder att börja med. vi bor i järna utanför södertälje så gärna något inom sthlms och södermanlands län, dagstur eller längre spelar ingen roll.

Är det något man bör tänka på när man har hund med sig? Finns det redan en tråd om detta får ni gärna länka till den.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
tack tack för svar! ska kolla upp täljeleden. vi ska gå sörmlandsleden nu snart och då den etapp som går mellan billsta och järna för att prova sambons nya skor och den nya klövjeväskan åt hunden, etappen slutar precis där vi bor så det blir smidigt och bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips