Vandringsbyxor till tjej med LÅNGA ben sökes!

Köpte ett par Fjällräven Keb i somras. Inte ett dugg nöjd. Dyra och absolut inte värda sitt pris. Konstig passform (tighta i låren, lite stora i midjan). Benen var korta så knäskyddsfickorna hade jag ingen nytta av, dom hamnade nästan ovanför knäet när jag böjde på benen.

Så, jag behöver ha ett par bra vandringsbyxor med långa ben. Vet att Lundhags Traverse finns i Long. Har provat dom. Dock kunde jag knappt knäppa storlek 40 i midjan och när så storlek 42 kom hem var dom som ett tält. Konstigt. Dessutom har jag hört att stretchen på dom inte är bra, blåser rakt igenom och myggorna bits även igenom.

Krav på byxorna: långa ben, fickor på benen (gärna med bälgfunktion), bra om midjehöjden inte slutar strax under armhålorna, slimmad passform (alltså inte som ett tält, utan följa benens form någorlunda). Dom ska funka på fjället sommar/höst och tåla lite regn/vind. Ställbara benslut är ett plus. Och andra finesser som öppningsbara vädringsdragkedjor längs sidorna, stretch och annat lull-lull kan vara ett plus. Finns dessa byxor? Har ju möjlighet att slakta mina Keb för att få tag på delar att komplettera byxorna med.
 

niklasaxelsson

Avslutat
Fjällräven har byxor i rålängd, men då gäller fast benslut. Jag har ett par vidda pro och älskar denna byxa. Mycket bekväm och slitstark.

Tror inte det finns en byxa om passar in på alla dina krav. Tyvärr

Over and out
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Vet att Haglöfs Rugged Mountain Pants även finns i olika längder, kanske något att titta på? Har ingen egen erfarenhet av dem, men de verkar rejäla. Min son som är 194cm och har långa ben testade dessa och FJ Vidda Pro, båda passade på längden men han valde Vidda Pro (vanliga FJ Vidda passade inte honom alls, för korta i benen i förhållande till midjestorlek).

Jag har själv bl a ett par Lundhags Traverse vilka funkar bra i skogen hemmavid och ut i båten på fiske, luftiga och sköna i bra väder. Dock inga byxor jag skulle välja på fjällvandring, stetchpanelerna är av dålig nötningsstyrka och i vind eller regn känns byxorna som man har myggnät på sig (något som i detta fall inte heller håller myggen ute, det blir lite av middagsbjudning för dem;)). Se min recension av Lundhags Traverse.
 
Har provat dom. Dock kunde jag knappt knäppa storlek 40 i midjan och när så storlek 42 kom hem var dom som ett tält.

det är ngt med deras storlekar, jag fick hem storlek 52 som skulle passa bra enligt deras storleks tabell men dom var som tält, verkar mer vara gubbstorlekar.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Prova Herr-byxor i C100- storekar, dom har längre benlängd...

Mvh troswe
Tänker du på typ C-154, i så fall blir de ganska långa. Jag änvänder själv C154 på kostymbyxor men tvingas trots mina 193cm/96kg lägga upp dem lite (är mitt mellan 54 och 154:(). Jag har aldrig sett dessa storlekar på fritids eller vandringsbyxor utan där är det XL eller 54 som är motsvarande herrstorlekar. (154 är en lång 54..anm)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.