Vandringens rutt?

Hej!

jag och kompisen drar iväg till kebne-området den 31 augusti.. Nybörjare som vi är, så har vi lite svårt med planeringen..

Vi har 6,5 dagar på oss..

Är detta en genomförbar rutt under denna tid:

nikkaloukta-kebne.fj stn-singi-tarfala- kebne.fj stn-toppen-kebne.fj stn-nikkaloukta

Skulle vilja ha åsikter från er erfarna fjällvandrare, samt synpunkter om jag har missat något "måste" etc..

Jo, och en sak till. Jag har förstått att det kan bli kallt.. hur mycket "vinterutrustning" (mössa vantar etc) behöver man ha med sig?

Jättetacksam för svar!

Sebbe
 
Med så kort tid tycker jag schemat verkar lite väl tight. Jag skulle lägga in en extra dag i samband med toppförsöket utifall dåligt väder/skoskav/ annan skit som kan hända. Sedan undrar jag också vilken väg ni ska gå mellan Singi och Tarfala?
Vad gäller vinterutrustning så har jag alltid med mig så jag kan ha 3 lager på benen (långkalsonger + vanliga vandringsbyxor av valfri modell + skalbyxor) och 3 eller 4 lager på överkroppen (underställ/dubbla underställ +fleece/tjockare plagge + skaljacka) samt mössa och vantar givetvis. Det är ytterst sällan jag behöver ha på mig allt detta under sommarhalvåret, men även om man inte får rent vinterväder så kan det bli kyligt på kvällarna.

bebben_ericson@hotmail.com; sa:
Hej!

jag och kompisen drar iväg till kebne-området den 31 augusti.. Nybörjare som vi är, så har vi lite svårt med planeringen..

Vi har 6,5 dagar på oss..

Är detta en genomförbar rutt under denna tid:

nikkaloukta-kebne.fj stn-singi-tarfala- kebne.fj stn-toppen-kebne.fj stn-nikkaloukta

Skulle vilja ha åsikter från er erfarna fjällvandrare, samt synpunkter om jag har missat något "måste" etc..

Jo, och en sak till. Jag har förstått att det kan bli kallt.. hur mycket "vinterutrustning" (mössa vantar etc) behöver man ha med sig?

Jättetacksam för svar!

Sebbe
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
bebben_ericson@hotmail.com; sa:
Vi har 6,5 dagar på oss..

Är detta en genomförbar rutt under denna tid:

nikkaloukta-kebne.fj stn-singi-tarfala- kebne.fj stn-toppen-kebne.fj stn-nikkaloukta

Glöm inte att njuta av fjällen också! Turen du beskriver är givetvis genomförbar (undrar iofs också lite över Singi-Tarfala), men att bara gå och gå, och dessutom i samma område (alltså runt keb-stationen) kan kännas lite tradigt.

Det som talar för ditt turförslag är att ni lätt kan lägga om rutten om ni t.ex. vill vila, får otur med väder etc. Och det är bra.

Lycka till!
 
Allting är väl mer eller mindre genomförbart, som redan har påpekats. Förutom att jag också tycker att biten mellan Singi och Tarfala sticker ut en aning, har ni ju inte valt några svårare sträckor. Kolla väderleksprognosen när ni kommer till Kebnekaise (kan iofs ändras väldigt fort), och planera in toppturen efter det om ni kan.

För en topptur till Kebnekaise skulle jag ta med mössa och vantar samt en tjock tröja och regnkläder. Var beredda på att vända om vädret blir alldeles för dåligt.

Lycka till
/Per
 
Som tidigare sagts, lite väl tight schema. Hade ni tänkt ta helikopter till/från fjällstationen?

Genomförbar men ni behöver lite tur med vädret. Jag skulle inte föreslå passgången mellan Koupervagge-Tarfala om ni inte har en del fjällvana. Dessutom, blir det dåligt väder där, låg molnhöjd, så har ni inte något annat alternativ egentligen än att gå ut ur dalen och ner till Kungsleden igen.

Mössa (eller något att sätta på huvudet i vart fall) och vantar är bra att ta med sig. Sen handlar det en hel del om hur frusen du är. Själv har jag bara ett pannband i fleece med t.ex. Jag är inte så frusen av mig när jag rör på mig, och bryr mig inte så mycket om det är lite kyligt heller.

På dagen så rör du dig (oftast) och blir varm av det. När man tar en fikapaus sätter man ju sig bakom någon sten, i lä för vinden och tar fram liggunderlaget att sitta på. På natten ligger man i sovsäcken inne i tältet. Vädret i sig kan ju variera rätt ordentligt. Ni kanske kommer att gå i shorts och tee-shirt hela tiden..... Tänk så här: om det är noll-gradigt, blåser hårt, regnar och du rör på dig med viss ansträngning (bär ryggsäck), hur mycket kläder behöver du då för att känna dig komfortabel? Ta med dig det men inte mer. Givetvis KAN det vara värre ruskväder än så, men ungefär så som jag nämnde kan vara lagom att "dimensionera" klädförrådet efter. Blir det värre, frys eller gå fortare. :)

Ha så trevligt
Peter P.
 
bebben_ericson@hotmail.com; sa:
Hej!

jag och kompisen drar iväg till kebne-området den 31 augusti.. Nybörjare som vi är, så har vi lite svårt med planeringen..

Hej!

Precis som de tidigare svaren lytt, lyder också mitt. Sträckan Singi-Tarfala är nog ingen nybörjarsträcka. Den kan bli väldigt trixig om glaciären ner mot Tarfala är barsmält. Ren is. Brant! Är den inte det, så kan man oftast gå i glaciärkanten i mjuk sommarsnö. Ett annat alternativ är att man får klättra nerför klippor. Inte heller kul i dåligt väder, särskilt när man inte vet var den rätta passagen finns.

Klarar man inte den passagen finns inget annat alternativ än att vända om. Då frestas man kanske att "gena" via Singivagge, som heller inte är någon nybörjarvandring. Om du söker på Singivagge här på forumet får du en hel del åsikter om hur kämpig/farlig den vägen kan vara.

Ett annat alternativ är ju att vända på hela rutten och göra bestigningen först.

Sedan gå till Tarfala och runt till Singi och tillbaka till fjällstationen. Det som då inträffar är ju att man redan tidigt inser om passagen upp i passet till Guopirvaggi är möjlig.

Själv har jag blivit liggande i Tarfalastugan i tre dagar på grund av ärtsoppsdimma, bara för att sedan konstatera att passagen var omöjlig pga is. Vi fick en varning av folk med stegjärn som kom ner från passet, så vi försökte inte ens. Det var bara att vända om till fjällstationen igen, bara för att finna att solen sken från en molnfri och klarblå himmel dagen därpå. Men då var det försent att göra något åt saken.

Så kan det också vara.

God tur!

//Bert

6,5 dagar låter lite tight. Njut istället. Tag inga onödiga risker för att ni måste hinna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips