Vandring med familj runt Innsbruck

Tja.

Jag ska ner och hälsa på min syster som bor i Innsbruck i slutet på Juli.
Med mig har jag min sambo och mina 2 barn på 5 och 7 år. Hela familjen är ganska vana att vara ute och vandra men då mest här nere i Skåne (ganska platt).
Har inte planerat något specielt mer än att vi ska försöka se något mer än bara stan.
Någon som varit och vandrat där och har några bra förslag på bra dagsvandringar eller vandring med ett dygns övernattning.
Sen har jag även en annan fråga som dykt upp.
Hur ser det ut med camping nere i Österrike då dom ej har allemansrätt som oss.
Kan man slänga upp ett tält längs med leden eller finns det speciella campingplatser längs med lederna eller helt enkelt inte tillåtet?

Hoppas någon kan hjälpa mig med detta :D

/Pär
 
Det är inte vanligt att tälta längs en led i Österrike, tror till och med att det är förbjudet. Det finns vanligtvis många billiga övernattningsmöjligheter, typ Zimmer & Frühstück i varje alpby.
Jag har själv inte vandrat i Innsbruck men åkt linbanan upp (Hungerburgbahn) till högsta punkten och därifrån utgår en del leder. Jag kom ihåg att jag tänkte när jag stod på toppen av berget för några år sedan att det skulle vara perfekt för att vandra rund. Bra utsikt över Innsbruck och omnejd lovas. Det är ju ett högalpint område, just omkring stationen finns det barnvänliga stiger mot toppen. Längre utanför är det svart att säga hur barnvänligt det är. Rekommendera kan jag att gå av vid mellersta stationen (tror stationen heter Hungerburg) och besöka den Alpen Zoo och sedan vandra ner mot Innsbruck. Staden är rätt perfekt, man kan åka skidor, vandra och shoppa på samma dag. Vidare minns jag att åka tåg till Seefeld som ligger norr om Innsbruck är en upplevelse för sig. En annan intressant utflykt är till Swarovski Cristal Worlds som ligger i Wattens, inte långt från Innsbruck. Då tänkte jag mer på barnen. Jag var en gång där på vintern och då var alla trä utanför upplysta med kristaller, magiskt. Sedan ligger många vandringsområden inom räckhåll från Innsbruck.
Lycka till med vistelsen. Mvh Veni
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tack för ett bra svar.

Har åkt upp med liften några gånger men bara vintertid.
ska definitivt kolla upp om där finns leder från den. Enkelt att bara ta spårvagnen dit.
Har bara besökt det lilla museet för swarovski inne i centrala Innsbruck men det du pratar om låter ju som en perfekt dagsutflykt.
Tack ännu en gång för svaren.

/Pär
 
Det finns hur mycket som helst i närheten av Innsbruck. Jag rekommenderar att utgå från någonstans där det finns lift. Det brukar vara som brantast längst ner och om man ska utgå från dalen är man trött innan man kommer över trädgränsen!
Med buss kommer du snabbt in i Stubaital eller med tåg+buss till Ötztal, båda mycket fina dalar.
För bra onlinekarta: http://www.kompass.de/livemap/
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips