Vandring i Borås-trakten?

Hej!

Jag är nyinflyttad till Borås och skulle gärna upptäcka mer av den omkringliggande naturen, då jag än så länge inte känner till området söker jag en vandringskamrat!

Jag har lite erfarenhet av vandring sedan tidigare men det är på hobbynivå.
Jag är 27 år och läser på textilhögskolan och skulle gärna ägna mina helger åt mer naturnära upplevelser.

Om det finns någon som kan trakterna, eller liksom jag vill lära mig dem, hade det varit kul att ge sig ut.

Mvh
Johanna
 
Hyssnaleden ligger ju inte allt för långt bort och har många fina ställen, bland annat en otroligt fin utkiksplats. Många fina ställen att tälta på.
Det finns även en runda som går utmed sjuhäradstrakten. Kallas även för sjuhäradsrundan om du googlar. Det är ju vandringar på mer än några enstaka mil, men man behöver ju inte gå hela heller förvisso.

Finns fina leder ute i Viskafors nere vid storsjön. Du kan gå hela vägen till Viskafors, från Göta/regementet i-15 på varierade skogs och grusleder .
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips