Vandra i Alperna

Tittade på skorna - det stod 12 oz = 340 gram vilket jag förmodar ska tolkas som det dubbla. Sulan verkar på bild rejäl, så de är tydligen ett kap, 1-2 hg lättare än mina Salomonskor. Lite lustigt att Uteliv i Linköping vurmar för Fivefingers, Merrell Trail Glove, etc. till löpning, men är aningen skeptiska till lätta vandrarskor.

Plats på camping varierar enormt i pris, jag tror jag brukar betala 10-20 euro. Mat för en dag bör man klara på 10 euro, och bli ordentligt mätt. Detta menade jag som alternativ till hotell och pensionat om man har basläger i dalen och gör dagsutflykter. En viss bild av vad det kan handla om med tält på sträckvandring ger min senaste tur i augusti 2011, 10 dagar. Camping före och efter, camping två nätter under turen, fri bivack 6 nätter och stuga en natt (just den natten var det fruktansvärd åska över nejden). Tält är förstås en stor investering. Mitt Akto kostade cirka 3.600 SEK år 2000 och har följt mig 300 nätter.

Annars, minns Greenjuice priserna på stugor bättre än jag; man ska dock räkna med dryck till kvällsmålet och mellanmål eller matsäck, om man nu inte bär med sig en del från dalen.

Gran Paradiso - min långa tur 2004 slutade i Ceresole Reale så jag har sett toppen från håll. Annars hoppas jag på det området på min sensommartur iår- den skulle börja nånstans i Schweiz, följa Alta Via 2 och sen växla över till Valli di Lanzo i Piemonte och kanske ta mig ända till Bardonecchia. Det handlar ju om väldigt höga pass och som vädret varit den här våren, får man nog vänta till iaf slutet av juli på drägliga snöförhållanden.
 
Samma problem här i Malmö. Barfotaskor är populära och det finns många modeller av dem. Men brist på bra lätta vandrarskor. Nu är jag på väg till Stockholm idag och stannar över helgen. Då passar jag på att kolla Addnature och Säck efter bla skor. I värsta fall får jag beställa skor från England.

Japp, vin, öl, kaffe och läsk kostar i refuge. Nu till nästa tur tar jag med termos då de flesta refuge har självhushåll så jag kan koka vatten till lunch eller kaffe.


Sent from my Windows Phone using Board Express
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips