vålådalen-gåsen-helags-vålådalen. tips?

Hej!

Vi överväger följande etapper för vandring i juli (övernattning i fjällstugor):
Vålådalens fjst - Stensdalen
Stensdalen-Gåsen
Gåsen-Helags
Helags topptur
Helags-vålåstugorna
Vålåstugorna-Vålådalens fjällst.
År den färdriktning jag beskrivit ovan bra, eller vore det bättre att ta det i omvänd ordning? År det några vad som man måste över? hittar ingen färsk info om broar. Det verkar vara ett besvärligt vad på sträckan Helags-Vålåstugorna t.ex. Tacksam för alla tips!
 
Vadet vid Härjångsån i närheten av Vålåstugorna kan vara besvärligt vid högt vatten. Det fanns en bro där förut som spolades bort. På senare tid har de ibland lagt ut en provisorisk sommarbro där. Dock osäker om den varit varje år. Är vattnet lågt är det dock inga problem att ta sig över.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag gick mellan Vålåstugorna och Helags som en del i vandring från Storulvån 2018. Då behövde man vada över Ljungan och Härjångsån/Vålån. Vadet vid Ljungan var lätt, lugnt och ankeldjupt det året iallafall. Vid Härjångsån fanns det tidigare en bro men den var bortspolad och jag inte hittat någon info om att den är uppbyggd igen. Det vadet var svårare då det var mer strömt även om sommaren varit torr.
 
Har gjort exakt samma tur för flera år sen. Vet inte om det berodde på hemlängtan, men sista etappen upplevde jag som småtrist. Men annars helt ok tur !
 
Passar på att ställa en fråga inom samma tur-område.
Har även här en preliminär tur i juli med sträckningen

Vålådalen-Stensdalen
Stensdalen-Gåsen
Gåsen-Vålostugorna
Vålostugorna-Lunndörren
Lunndörrren-Vålådalen

Att passera Helags låter dock väldigt trevligt. Någon som sitter inne på skillnaderna av denna rutten och CecilaHGs rutt? Antar att gå via Helags ger en bättre 'fjällkänsla'? Planen är att sova i tält och har fem dagar och tre nätter att disponera.

Mvh
 
Vi gjorde exakt samma tur fast omvänd ordning i augusti 2016. Dock hade vi tält och sov en natt mellan vålåstugorna och helags, men med lättare packning borde det gå bra att ta sig hela vägen. Som du säger är det ett knepigt vad där emellan, för oss gick det bra för det var ganska lågt vatten så vi kunde mellanlanda på lite stenar. Håll lite koll på rapporter om vattennivåerna och ha med en backup plan så borde det gå fint. I övrigt tror jag inte vi vadade någon mer gång. Jag tyckte att det var en väldigt fin tur att göra!
 
Passar på att ställa en fråga inom samma tur-område.
Har även här en preliminär tur i juli med sträckningen

Vålådalen-Stensdalen
Stensdalen-Gåsen
Gåsen-Vålostugorna
Vålostugorna-Lunndörren
Lunndörrren-Vålådalen

Att passera Helags låter dock väldigt trevligt. Någon som sitter inne på skillnaderna av denna rutten och CecilaHGs rutt? Antar att gå via Helags ger en bättre 'fjällkänsla'? Planen är att sova i tält och har fem dagar och tre nätter att disponera.

Mvh

Du går mer i skog i ditt förslag.
 
Tack för alla svar! läste att Gåsen-vålåstugorna skulle vara en fin etapp, då får jag dock passera vålåstugorna två gånger till/från Helags, men det kanske är en finare etapp än via Stensdörren?
 
Gåsen till Vålåstugorna är en finare tur, men framför allt om man inte går leden, utan på höjd på endera sidan om dalen.
//Peter
 
Och tipset att gå genom Holken mellan Ljungans rastskydd och Gåsen.
Har man tält blir det enklare, då kan man gå lite mer lagom långa etapper.
/Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips