Väg upp till Låktajåkka

Om några veckor så tar jag tåget upp till Abisko. Tanken är att gå Kårsavagge-Abiskojaure, Siellavaggi, Ballinvaggi, Abisko.
Det jag är osäker på är vilken väg jag ska ta till Kårsavagge, den via Rakkaslahku, eller linbanan upp och sedan måndalen.

Båda lockar på sitt sätt, det vore skönt att börja med linbanan för att ta sig över trädgränsen men samtidigt är jag osäker på snöläget vid Måndalen.
1752133726040.png
 
Det ser ju tämligen snöigt ut. Någon som gått någon av sträckorna och kan komma med input? Jag hittar i princip ingen här på Utsidan som nämner vägen via Rakkaslahku.

1752174937356.png
 
Jag var uppe för någon vecka sedan och försökte gå från Låktatjåkka järnvägsstation upp till fjällstationen och då var det mycket snö, även på lägre höjd. Vi fick vända eftersom sommarbron halvvägs upp i dalen var förstörd, så jag vet inte hur det ser ut längre upp.
 
Jag var uppe för någon vecka sedan och försökte gå från Låktatjåkka järnvägsstation upp till fjällstationen och då var det mycket snö, även på lägre höjd. Vi fick vända eftersom sommarbron halvvägs upp i dalen var förstörd, så jag vet inte hur det ser ut längre upp.
Hmm det lät inte så lovande, även om det ska bli varmt närmaste veckan och mycket nog hinner smälta. Ett alternativ är att gå från Katterjåk via Hoiganvaggi. Förmodligen mindre snö där då...

1752233820200.png
 
Adam_20250707_120147475 sommarleden kommer till Gátterjávris södra strand ungefär i mitten av ...jpg

Var faktiskt vid Gátterjávri i måndags. Bilden är tagen söderut, ungefär från stugan, och sommarleden kommer till sjön ungefär mitt i bild. Så mycket snö då, men det borde ha minskat rejält.
 
Oj, ja det borde minska snabbt utifrån vad väderprognosen säger. Frågan är hur vattenflödena kommer att se ut. Jag bestämmer mig nog på tåget om 1.5 veckor hur jag gör :)
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Det blev den här rutten. Jag tältade första natten nedanför vindskyddet innan Måndalen. Pga mängden snö vågade mig inte in i Måndalen utan genade innan Latnjacorru och åt lunch vid Frippes fall (pga att jag trampat genom en snölega och gjort illa benet blev det ingen dusch).

I övrigt var det inga större hinder förutom vadet vid Siellajohka som var riktigt tufft.
1000009591.jpg
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.