Väderöarna?

Någon här som paddlat ut till Väderöarna från Grebbestad/Fjällbacka? Är rätt lång sträcka med öppet vatten, är det lungt om man är flera paddlare och hyfsat erfarna?
 
Går fint om vädret är fint

Det är med havet som med isen - det gick bra idag men kanske inte alls går bra om fem timmar. Det går alltså inte att generellt säga Ja.

Men visst paddlar många ut till Väderöarna. Det är cirka 2,5 sjömil från de yttersta öarna i Fjällbacka-skärgården ut till Storö. Strömutsatt och en bottenstruktur som gör att sjögången ofta är rätt besvärlig - men vid lugnt väder ingen större match.

På norra Väderöarna är numera inte tillåtet att tälta, men där finns vandrarhem (Storö). På södra Väderöarna finns öppna stugor att bo i (Hamnerö)

Se tältplatskartan för lite mer info, sök på Storö och Hamnerö

hälsningar
Jens
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips