Väderhsitorik senaste åren?

Jag hittade inget passande forum så det får bli här.

Undrar om det finns någon site med väderhistorik i kartform. Där man t.ex kan följa hur låg och högtryck tenderar att röra sig.
Något likt kartan på http://www.yr.no/ men förflutet och längre tidsspann.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Inte helt säker på vad du vill veta. dom faktiska lägena/banorna på lågtrycken de senaste åren eller hur de generellt rör sig (över vår del av världen) under året.

Om det är de faktiska lägena/banorna så kan jag rekommendera DWD's arkiv med historiska SYNOP analyser

Är det istället kunskap om de generella banorna hos lågtrycken så tycker jag att en introduktionskurs i meteorologi kan vara lämpligt :) Då får man även lite kunskap som gör att man förstår lite varför lågtrycken rör sig som dom gör. Alternativt så tittar man på nån sida typ som behandlar den Allmänna cirkulationen och Rossbyvågor.

Mvh Jesper
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips