Vada i vandringsskorna eller ha med ett par extra sandaler?

Jag ska ensamvandra i Jämtlandsfjällen slutet av sommaren och tänkte ha ett par låga vandringsskor från Salomon (kommer inte ihåg vad modellen heter). Det är inte Goretex i dem och de blir givetvis fuktiga när det det är vått i marken, men jag brukar inte ha några problem med det och har adderat ett extra par ullstrumpor för att kunna byta. Har testat att gå med ett par Sealskinstumpor och det funkar jättebra.

Jag vet att jag kommer behöva göra ett par vad längs vägen. Rekommenderar ni att jag vadar i mina skor (utan sulor och strumpor) eller att jag har med ett par lätta sandaler, typ foppatofflor? Jag brukar ha med mig ett par tevasandaler men de är för tunga denna gång, då jag ska bära på allting själv och har som målsättning att ha max 10 kg som startvikt.

Jag kommer att varva mellan att bo i stuga och tält, så sandalerna kommer definitivt att användas om jag köper ett par att ta med.
 
Vadare

Spontant tror jag att du vinner på att ha med dig ett par skor/foppisar avsedda för vad, dom kan ju också användas som lägerskor...

Jag uppfattade det som att dina Salomon ändå har ett visst foder och sånt tar ju lång tid innan det torkar.
Och en blöt sko väger med på foten än vad en torr gör, så den vikten har du förmodligen tillbaka med ett par lätta vadare.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Även jag använder foppatoffel kopior till vad och lägerskor. Tycker det fungerar utmärkt.
 
Foppatofflor

Foppatofflor är perfekt att använda vid vad och väger nästan ingenting att ta med sig.
Ska du dessutom bo i stuga, så är det enkelt att hoppa i dem när du ska hämta vatten, bära ut slask eller gå på dass. Såvida det inte redan finns något liknande i stugan. I en del stugor hittar man nämligen olika slags enkla skodon som lämnats kvar av tidigare vandrare.
Tidningspapper (som kan återanvändas) att trycka i skorna över natten fungerar utmärks om skotorkare.

Passerar du Vålåstugan fr o m v35, så ses vi där!

/Thor
 
Det låter onekligen som om ett par foppatofflor är grejen. Vem hade kunnat gissa det? :)

Thor, min plan är att vandra förbi Helags via Gåsen och Stensdalsstugan, så jag tror inte att det blir Vålåstugorna denna gång. Om det inte är en vansinnigt mycket vackrare eller "bättre" vandring via Vålåstugorna? Har du koll på området? (har aldrig varit vid Vålåstugorna och endast sett stensdalsstugan och Gåsen vintertid).
 
Är det ett par terränglöparskor du har eller en låg vandringskänga? Med den första skulle jag skippa skor att vada med. Med den andra skulle jag inte göra det.
 
Eftersom skorna kommer att vara blöta hela tiden ändå, så har det ju ingen betydelse om du också har dem på dig också när du vadar.
 
Är det ett par terränglöparskor du har eller en låg vandringskänga? Med den första skulle jag skippa skor att vada med. Med den andra skulle jag inte göra det.
Viktigt förtydligande. Om skorna absorberar litet eller knappt något vatten och torkar fort, eller blir tunga på fötterna och tar lång tid på sig att torka, kan ju leda till helt olika beslut i frågan.

Många vadar framgångsrikt i foppatofflor; själv tyckte jag inte det kändes så bra, fast jag anses vara mycket säker på foten annars. Kombinationen av tappad känsel i fötterna p g a kylan och den tjocka, lite svampiga och ganska hala sulan resulterade i väldigt dålig "markkontakt" (det handlade i o f s om rätt långa vad i nära nollgradigt glaciärvatten).
 
Jag köpte mig ett par fivefingers för syftet att vada. Nu behövdes det inte, men de är lätta, kompakta och man har bra fäste i dem. Kanske något dyra, men jag har användning för dem i andra sammanhang.
 
Som sagt, foppatofflor fungerar både till vad och lägerskor. Själv har jag en kopia som har kardborreknäppning på "hälstroppen". Sitter mkt stadigare på foten än originalet när det är dags för vad!
 
Viktigt förtydligande. Om skorna absorberar litet eller knappt något vatten och torkar fort, eller blir tunga på fötterna och tar lång tid på sig att torka, kan ju leda till helt olika beslut i frågan.

Många vadar framgångsrikt i foppatofflor; själv tyckte jag inte det kändes så bra, fast jag anses vara mycket säker på foten annars. Kombinationen av tappad känsel i fötterna p g a kylan och den tjocka, lite svampiga och ganska hala sulan resulterade i väldigt dålig "markkontakt" (det handlade i o f s om rätt långa vad i nära nollgradigt glaciärvatten).

Ja, jag kanske skulle ha varit lite tydligare istället för att förutsätta att alla vet vad terränglöparskor är. :)

Måste man ha med sig extra skor att vada i så är det så klart trevligt om de kan dubblera som lägerskor.
Annars kan jag tycka att skor som är bekväma att gå med en hel dag även fungerar vid lägret. Är de blöta kan man använda sina Sealskins (för den som har) eller ett par plastpåsar för att hålla fötterna torra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips