Vad ska man med GPS till?

Ja, med den lite provokativa frågan hoppas jag locka några kunniga GPS-tyckare att ägna några minuter åt mig.
Jag har ännu så länge inte haft något behov av en GPS under mina fjällfärder - även om jag kan tänka mig situationer där kompass och karta inte räcker till. Däremot har jag under några av mina kajakturer önskat att jag haft - och kunnat hantera - en GPS. Min undran är:
Vilken typ av GPS behöver jag på havet? (Vi lämnar fjällen därhän tills vidare.) "Måste" jag ha en där man kan ladda in kartor?
Jag undrar också: Hur lär man sig hantera en GPS? Medföljer bra "handledningar" vid nyköp, eller måste man kunna franska, turkiska eller finska? Finns det "GPS-skolor" på nätet?

HåkanF
 
gps

Även den mest hängivna kompass/karta användare sneglar på GPS:er. Som jag själv då, måste jag väl erkänna ehum... Har samma frågor och funderingar om gps. Ser fram emot svaren i denna tråden :)


Mange
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Sök på navigationsforumet

Den här frågan är ställd många gånger tidigare. Genom att söka och läsa på navigationsforumet får du massor med intressant information.

Karta och kompass är a och o. GPS är ett användbart komplement och är dessutom rätt kul. Kartfunktion och färgskärm är ett plus. Ju bättre kartor desto mera användbart och njutbart.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips