Vad ska man göra som nybörjare/intresserad?

Jag brukar varje sommar försöka vandra lite i fjällen, men har nu lite funderingar på och ta de ett steg länge... klättra. Vet att de finns kurser på kebnekaise fjällstation, men är de bättre och gå en kurs här nere på "låglandet" istället och få lite mer tid på sig? Någon som gått kursen på kebnekaise, är den något och rekomendera? om inte hur ska man bli en klättrare?
 
Hej
Kebkursen kräver en viss förkunskap, du bör kunna vanlig klippklättring, placera kilar osv innan du ger dig på den. Vill du gå bra grundkurser i klättring på klippa kan du kolla med klatterskolan.se (f.d. klatterkurs.nu). De har kurser de allra flesta helger, på flera ställen i landet och på de flesta nivåer. De har också autkoriserade instruktörer, vilket är viktigt även på en grundkurs på berget. Välkommen till en kul sport!
 
Förtydligande av mig själv: Den så kallade Kebkursen är en kurs i alpin klättring som anordnas av Svenska klätterförbundet en gång om året. Ifall du har hittat någon annan kurs i området, kolla först det där med autkoriserade instruktörer, det är som sagt viktigt för säkerheten. Sen är det ju upp till dig var du vill gå kurs, men det finns en massa superfin klippa på många ställen i landet (vet ju ej var du bor) så det är inga som helst problem att lära sig klättra utanför fjällvärlden.
 
Krävs förkunskap?

Hej!
Kollar man på deras sida på nätet så står ju följande

"Ingen av kurserna kräver någon tidigare klätter- eller rephanteringsvana. Det kan däremot vara lättare att tillgodogöra sig vissa moment med tidigare repvana.
Alla kurser kräver viss fjällvana, framför allt att behärska att gå i stenig terräng."

Menar du att man kan tillgodogöra sig kursen bättre om man har dom kunskaperna eller att de borde vara ett krav?

Vet att de blir både billigare och säckert bättre, men tyvärr så finns de inte tid och gå någon kurs på hemma plan innan semestern. I värsta fall så får jag gå en kurs efter semestern sen.
 
Inga problem.

Det där med "tidigare repvana" är inget att stirra sig blind på. Har du bara viss fjällvana och som sagt god kondition så skall det inte vara några problem. Gick själv "Högalpin Sommarkurs" för ett antal år sedan. Där hade vi med en tjej från skåne som aldrig klättrat eller satt sin fot i fjällen förut men hon genomgick kursen ändå.
 
Re: Inga problem.

sfrge; sa:
Gick själv "Högalpin Sommarkurs" för ett antal år sedan. Där hade vi med en tjej från skåne som aldrig klättrat eller satt sin fot i fjällen förut men hon genomgick kursen ändå.

Nyfiken: Menar du STF:s eller SKF:s kurs? Förkunskapskraven på den senare var väl ganska betydande, att döma av kursbeskrivningen?

/P
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Re: Re: Inga problem.

Tinydoh; sa:
sfrge; sa:
Gick själv "Högalpin Sommarkurs" för ett antal år sedan. Där hade vi med en tjej från skåne som aldrig klättrat eller satt sin fot i fjällen förut men hon genomgick kursen ändå.

Nyfiken: Menar du STF:s eller SKF:s kurs? Förkunskapskraven på den senare var väl ganska betydande, att döma av kursbeskrivningen?

/P

Jag menar STF:s kurs. Svenska klätterförbundets keb-kurs är av en helt annan kaliber. Där krävs det att man har god klättervana och kan leda med egna säkringar.
 
Vad menar du med klättra ?

Klättra på klippa eller klättra i berg? Det sitnämnda behöver ju inte betyda klättring eller ens klättringsutrustning.

Tidigare inlägg besva kanske din fråga bäst. Säkert ger dig STF kursen en bra försmak.

Men, ett annat tipps är att försöka hitta platser som är branta och och vänja sig med att gå upp och nedför med bergskängor. Det sistnämnda är nog egentligen viktigast, stegsäkerhet, framförallt nedför är livsviktigt. Du är inte framme föränn du är hemma.

Ett 'nära' alternativ borde därför vara att åka till Norge och gå i berg eller på kusr där.
[Ändrat av MW 2005-05-21 kl 11:40]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips