Vad kan man hitta på i Hemavan?

Har tänkt att hyra stuga mellan Hemavan och Tärnaby i juli i sommar. Vad kan man hitta på där förutom att fiska såklart? Vi är 2 st vuxna och ett barn som är ett år och några månader. Bästol har vi. Någon som har lite tips på fina dagsturer?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Uppdaterar tråden nu ett år senare. Vi hyrde en stuga en vecka där och fiskade. Vandrade även På Kungsleden en bit via liften i Hemavan. Vi gjorde även en toppbestingning av Atoklimpen i krokarna.

Vi hade tur så det var en marknad i Tärnaby också den veckan med massor av folk och saker. Tog sedan en tur genom Norge och hem via Trollstigen.

Kan varmt rekommendera den turen.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.