Vad i Pietsaure, eller inte?!

Hej och ett tipps till de som ogillar att "bada" is sjön Pietsaure.

Var i Sarek och vandrade förra veckan. Fint men för första gången isande kallt! Jag har en liten fundering. Vi avslutade vår tur i Saltoluokta efter att ha vadat eller rättare sagt badat, i sjön Pietsaure. Vattnet gick upp till midjan på mig, det var ju ett sjövad och inte farligt, bara så otroligt kallt.

Detta vad har kompisar tippsat om, läst i Grundstens böcker, läst om här på utsidan osv. Dock får jag höra i bastun på Salto, av en kvinna från vistet, att där ska man inte vada. Det finns ett vad vid "Förfallna kåtan" en bit uppströms jokken som rinner ut i sjön. Där kan man även vid högt vatten gå över torrskodd.

Kan ju vara bra att ta den vägen om man går denna sträcka på vägen ut till Sarek. Slipper ju starta med ett bad! Det är skyltat till "förfallna kåtan" från fjällstationen.

/Anna
 
Så här ser vadet ut

På högra sidan av jåkken kan man se utsteget i vadet. Det är mycket tydligt eftersom samerna brukar köra över där men sina motorcyklar och fyrhjulingar.
Botten är mycket jämn med grus som skulle passa på vilken trädgårdsgång som helst.:)

pietsaure-vad.jpg


Men lita inte på att det alltid är ankeldjupt. Senast jag vadade där, hösten 2001, så gick vattnet nästan ända upp till grenen (det hade regnat nästan oavbrutet i flera veckor och utloppet i Pietsaure var c:a 30m brett! mot normalt 5-6m.

Synd bara att dom inte lägger ut bron, vid utloppet vid samebyn, som dom gjorde förr.:( Det är ju det allra bekvämaste. På bilden nedan kan man se den alldeles vid utloppet mitt på "Playa del Piets". På bilden ser man också tydligt den bank utanför utloppet som man kan använda för att vada på.

pietsaure-bro.jpg


Bilden av vadet är tagen 1990 på väg ut efter ett misslyckat försök att bestiga Sarektjåkkås stortopp 1990 (då var inte bron på plats) och bilden på bron vid en toppbestigning av Lulep Kierkau 1991. Läs mer på min hemsida http://fjallen.nygardh.net

MVH ///Claes H Nygårdh
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips