Vad har tagit denna bäver?

Vi har bäverdammar i skogen här och jag har sett bävrar där, men idag hittade jag detta.
Färskt. Rött kött utan flugor, larver eller så och jag misstänker att det är ett bäver-kadaver.

Vad har tagit den? Vi har lo, björn, räv och grävling här (och havsörn).
Blev lite nervös eftersom man nog inte ska vara på mat-ställen och störa...

http://oi65.tinypic.com/rksaad.jpg
 
räv och grävling och havsörn är inte aktuella eftersom de inte kan döda en bäver. Björn skulle ha ätit upp ALLT, tveksamt om det är lodjur heller, man måste normalt flå kadavret och titta efter typiska tandmärken i strupen för att konstatera lodjurangrepp.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Ok men lodjur eller björn måste det då vara. Ska gå dit och kolla imorgon. Mycket troligt att jag kom o störde.
 
Bilden i trådstarten på kadavret fungerar inte längre.

Ett rovdjur som blir allt vanligare i inlandet och som faktiskt tar bäver (speciellt yngre individer) är Uttern!
Jag har själv observerat hur uttern jagar bävern runt hyddan och på älvbanken. Uttern är en effektiv toppredator som växer i antal i hela landet, även långt upp i norr mot fjällen.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.