vad för gps?

Jag funderar på att skaffa mig en bärbar gps att ha när jag cyklar, seglar, åker skidor, vandrar osv. Har ingen aning om vad det finns för alternativ, men det ska inte vara för dyrt och det ska vara en enkel och robust apparat. Antar att det finns både apparater som använder sig av kartor och sådana som inte gör det. Vad ska man skaffa och vad gårt det på i pris?
 
Sök på Utsidan och nätet

Det hittar massor av åsikter och råd i den här frågan om du söker på forumen Navigering, Paddling och Segling efter orden gps, Garmin och Magellan. Två trådar där jag själv har skrivit något är (kanske inte dagsakuella) http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=9450 och http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=12293.

De modeller som är bra och billigast är Garmins GPS 12, eTrex och GPS 72. Magellan har ett liknande utbud med kanske SporTrak som aktuellast.

Du kan också ta kontakt med närmaste båtsportbutik för att få broschyrer och närmare upplysningar eller gå in på nätet http://www.garmin.com/ eller http://www.magellangps.com/.

En god översikt över marknaden och bra priser får du också på GPS Warehouse hemsida http://www.gpsw.co.uk/.
 
Fönster & pixlar

Små teckenfönster tycker jag är väldigt värdelöst liksom allt för dålig upplösning.
Tänk dig att du vill se det spår du skidat eller paddlat under dagen men upplösningen (pixlar i teckenfönstret, inte noggrannheten) gör att det bara blir stora Legobitar av hela dagen.
Man vill kunna zooma ut ordentligt för att få en uppfattning om vad man gjort och hur långt det är till nästa waypoint men med dålig upplösning blir det svårt att utläsa något av värde.

Jag föredrar så stort fönster som möjligt och den bästa upplösning man har råd med.
I kajaken har jag ibland haft den i en vanlig plastpåse, fuktskyddad elektronik är ett skämt.
Min gamla e-trex dog av fukt och min GPS 76 har ärgat på pc kontakten. (kan guld verkligen ärga?!)
Hade förövrigt en Ericsson hajfena som trots fuktskydd dog av fukt. Den var aldrig under vatten men dog ändå, garantin gällde inte.

Om du har möjlighet så borde du gå på båtmässan och klämma på apparater och prata med folk, där brukar dom finnas representerade allihopa.

Kabel till pc är suveränt för att spara spåren i datorn och för att lägga in punkter från kartprogram.



JL
 
GPS-priser

Det finns ju GPS snart på marknaden från 1700:-
Bestäm dig för hur mkt du har råd med.
Lägg på några tusen, kringutrustning o kartor kostar oxå o det vill man ha ganska snabbt.


Själv använder jag en GPS för 250.000:-.
[Ändrat av kanotisten 2003-02-05 kl 17:37]
 
Re: GPS-priser

Själv använder jag en GPS för 250.000:-.
[Ändrat av kanotisten 2003-02-05 kl 17:37] [/QUOTE]

Hoppas för din skull att den är hermetiskt tillsluten
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Re: Re: Re: GPS-priser

kanotisten; sa:
Den är ej dränkbar i alla fall. Men den tål ruskväder.
Hit med den så ska jag visa dig att praktiskt taget allt är dränkbart. Hur det ser ut sen är ju en annan sak, förstås! :)

Nu får jag säkert nån på mig för att jag försökte skoja igen... *gräver ner sig i ett hål i marken*

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips