Utslitna friluftskläder för mönsterkonstruktion sökes

Jag har tänkt börja sy lite egna friluftskläder. Men det är ju lite svårt att få tag bra mönster... Så skulle det vara så att du har något utslitet plagg som har varit funktionellt, storlek L-XL, så är jag intresserad av att köpa det för en billig penning. Om inte annat kanske vi kan göra ett byte, jag får plagget som jag sprättar, och du får tillbaka ett mönster. Eller det kanske finns någon som redan börjat kopiera mönster. Hör av dig i om du skulle vara intresserad av att byta mönster i sådana fall!
Johan
 
Hejsan,

jag har varit inne på samma tanke. har du hittat någon bra butik som säljer "tyget". jag har själv hittat fleece i några butiker men jag är lite(!) osäker på kvaliteten.

Hälsningar

Bengt
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
seeme i örebro har tyger

ifall ni vill ha tag i tyger så tror jag att Seeme i Örebro(tel 0196117982) är rätt för er. Har inte sjäv beställt därifrån än men jag har hört att de ska ha 'riktiga' tyger. Hör av er ifall ni lyckats få ihop nått plagg. Vore roligt å höra ifall det blir bra. Är själv sugen på att sy en fleccewindstopper jacka.
 
Jag har sytt ett par byxor

Jag har sytt ett par fleecebyxor i polartec 200 som jag har köpt från seeme, jag åkte tåg till örebro, och blev hämtad av dem på stationen, jättebra service!

//Nyman
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips