Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan.
Om du inte vill slå av annonsblockering kan du istället stödja oss genom att
teckna ett Plusmedlemskap -
då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Planerar en utehelg i Sunne-Torsbytrakten. Kajakpaddling och tältning ingår i planerna. Känner inte alls till trakterna, är det någon här som kan tipsa om bra kajakuthyrare och bra lägerplatser för ett ganska stort sällskap vid bra paddelvatten?
Mig veterligen (men jag kan alltså ha fel) finns det ingen i Sunne eller Torsby som hyr ut kajaker. Däremot finns det i Arvika. Där finns det nog också lite trevligare paddelvatten.
Är det någon som har erfarenhet av Rottnaälven och vill dela med sig? Funderar på kanadensare där istället. KLAGER, du verkar veta mer, hur är det att paddla där? Finns bra uthyrare av utrustning?
Jag har inte paddlat där, jag har sett de de övre delarna av Rottnan en hel del, den meandrar mycket fint där, och går genom många mindre sjöar, hela den övre delen går genom ett landskap med tallhedar. Från norska gränsen eller från en bit in i Norge ner till Skallbergssjön, räknas som den övre delen, sedan kommer en sträcka med grunt forsande vatten som nog kan vara svårt att passera om det inte är högvatten
Den nedre delen startar i sjön Rottnen, och går ner till Fryken, men det är en helt annan karaktär med en lång sjösträcka, och en betydligt bredare älv som gå genom jordbruksbyggd med djupa raviner.
Det finns en del bilder på nätet, och då gäller det främst över Rottnan: