Utbildning till "Fjäll- och äventyrsledare"

Hej,

Såhär på årets mörkaste dag sitter åtminstone jag och drömmer om alla äventyr mm som man vill hitta på under kommande år, mycket är det man vill hinna med... Utöver pågående studier och arbete mm är det ofta svårt att planera in sådant som man helst vill göra - nämligen att vara ute i naturen så mycket jag hinner och kan. Innan jag valde att påbörja en teoretisk utbildning kikade jag lite åt alternativ som innebar mer praktiska och fysiska utbildningar/jobb och nu kryper de funderingarna upp till ytan igen.

Jag har kikat lite på utbildningen till "Fjäll- och äventyrsledare" vid Älvdalens Utbildningscentrum. På pappret ser utbildningen bra ut, men det finns lite information att få tag på om hur personer faktiskt uppfattar den samt i vilken utsträckning den leder till arbeten inom sektorn. Om någon har erfarenheter av denna eller alternativa utbildningar vore jag tacksam för information!

God jul!
 
Naturguide!

Tja- pratar i egen sak här eftersom jag är lärare på Tornedalens Folkhögskolas Naturguideutbildning. Men om du vill ha kontakt med elever /fd elever på den utbildningen så kan jag givetvis sätta dig i kontakt med dem. Du hitta vår webbsida på http://tornedalen.se/naturguideutbildning/
Därifrån hittar du både mig och naturguide på facebook. God Jul / Rolf
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips