Utbildning i fjällen

Tänker söka till en guide-/-friluftsutbildning och undrar om ni har nått tips?

Jag har kollat på folkhögskolorna i Åre, Lofoten, Oytun(Alta,norge), Malung, Storuman och nordnorsk klatreskole. De har liknande utbildningar och alla på ett år.
Jag vill: Klättra, åka skidor, göra skidbestigningar, alpina bestigningar och vandringar, åka telemarkskidor.

Om DU har någon erfarenhet av någon av dessa utbildningar eller vet nåt speciellt om dem skulle jag vara tacksam för tips. (De i norge kostar med kost o logi c:a 50-60000kr och man bor på internat)
 
Du har søkt efter Turistsportlinjen

...æven om du kanske inte vet om det.
Turistsportlinjen ær en tvåårig utbildning før dig som redan har en del erfarenhet, men vill ha mer och æven rikta det mot ledarskap.
Det fina med TSL, som den kallas, ær att den ær i Kiruna, med andra ord mitt i den miljø du vill vara i: du har 45 minuter till Nikaloukta dær du børjar gå in till Keb, du har ca 3 timmar till Sarek, du har 2 timmar till Riksgrænsen och ytterligare en halvtime till Narvik, dær du också kan ta båt till Lofoten.
På TSL får du inte bara utbildning, med auktoriserade bergsguider, i glaciær, klættring, lavin och isklættring, du blir æven skidlærare, raftingguide, skoterguide, stugværd før STF och mycket mer. Jag gick utbildningen 2001-2003 och rekomenderar den varmt. Hemsidan ær: http://www.tsl.kiruna.se
Lycka till.
Med vænliga hælsningar Jakob Årman
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips