Underhudsfett

Erfarenheter från en styrketränande vän

En nära vän till mig ägnar sig åt seriöst styrketränande och han har berättat en hel del om de procedurer han gör för att gå upp i muskelvikt och minska fettandelen.
Kortfattat:
att öka muskelvikt(bulka) innebär att äta mycket och mycket protein. Det innebär också att fettandelen ökar.
Vill man minska fettandelen(deffa) ska man äta mindre än vad man av med (såklart). Däremot är det viktigt vad man minskar på, du tränar ju fortfarande. Mycket protein. Du kommer att känna att blodsockret är lågt, du blir lätt trött och lite hängig. Musklerna kommer också minska, med bra diet, defflängd och träning kan man i viss mån minska muskelminskningen.
Ha koll på kosten - ät bra, i rätt proportioner och i rätt mängd.

Han tog hjälp av en kostrådgivare som också tränar styrketräning och fick ett träningsprogram. I samråd med kostrådgivaren har kost- och träningsplaneringen ändrats till ett system som funkar bra för honom. Det är ju inte alltid det som funkar för mig funkar för dig osv.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips