Tvättmedel till ull som inte lämnar rester?

Efter att ha gått tillbaka från syntet till ull har jag funderingar på tvättningen. Jag har hittat lite olika rekommenderade tvättmedel. Exempelvis Y3, Grumme fintvätt och minimodus ulltvätt.

Jag har tidigare tvättat mina ullsockar med Y3, men det verkar som det blir någon sorts rest kvar i kläderna, för min fotsvett ökar betydligt. Trodde ett tag att jag var känslig mot ull, men fick av en händelse låna ett par sockor av en kompis, varvid jag inte fick samma svettningar. Misstanken gick därför till Y3.

Nu tvättar jag strumporna på ylleprogrammet utan tvättmedel och det har räckt hittills med denna sköljning. Men snart kommer väl dagen då starkare grejer behövs.

Vilket tvättmedel lämnar minst rester?
Någon som har liknande erfarenhet?
 
Norge!

Här ligger norge långt framför sverige men så är det mer vanligt med Ull i norge oxå då..
Men dom har special tvättmedel som heter Milo och det finns även ett mjukmedel till ullen som återfettar ullen och gör att ullen håller sina naturliga egenskaper!

Bla. Ulvang är med och rekommenderar Milo till alla sina kläder och Milos reklam säger att allt som tål vatten tål milo. :)

Använder det själv till alla ullkläder men även andra underkläder med speciella egenskaper och har absolut inget att klaga på... men att man ska vara försiktig med mjukmedlet då det har en ganska stark doft.

Men jag har aldrig sett något liknande i sverige då... men det vore ju ingen omöjlighet att tex Coop kan ta hem det då det finns i både norge och sverige.

/Krister
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Jag har också letat efter milo i sverige, men det fanns inte. Det bästa jag hittat här är ulltvätt från minimundus. Då och då impregnerar jag om ullen med imsevimse ullkur. Dessa två produkter tycker jag är bättre än milo. Majoriteten av mina friluftskläder är i ull, det är bara skalen och nån enstaka glesbygdskavaj som inte är gjort i ull. Jag skrev en tråd om ullimpregnering för ett tag sen.

ulltvätten är grymt bra, men för begränsade fläckar använder jag en tvål.

Här: http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=52224
 
Hur kommer det sig att du länkar till eller föreslår d-gear i över hälften av dina inlägg?

Jadu? Jag handlar mycket där och dom engagerade sig mycket för att skaffa fram utrustning som underlättade mitt och mina kollegors arbete när jag jobbade utomlands. Nåt som jag är mycket tacksam för. Tycker inte att det är något fel med att rekommendera ett företag i gengäld. Men det är ju ganska osvenskt att glädjas åt någons framgång så jag förstår att du reagerar. Det bästa skulle väl vara att man rekommenderade ett företag man är missnöjd med så att man kan sitta hemma och va skadeglad i stället. Eller?
 
kanske den nya typen av tvättbollar som finns på t.ex. Granit kan vara nått? Har inte testat själv men är lite nyfiken eftersom de inte innehåller några (konstgjorda) kemikalier. Någon som vet mer?
 
Sidenselmas sidentvål...

Vi tvättar våra många sidenplagg med detta och då går även ullen in i samma maskin, det fungerar toppen, inget bök med att riva eller liknanade, lägg bara tvälen i sin påse i utrymmet för tvättmedel och låt det spola runt den när vattnet tillförs, jag var först tveksam till om det verkligen skulle avge nog mycket tvål i vattnet men det fungerar utan problem...och det blir Väldigt drygt!!!

Vid tillfällen då jag inte har hittat tvålen ifråga har jag använt grumme gulsåpa, fungerar helt ok men återfettar inte på samma fina sätt sidentvålen gör.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips