Tvätta Gore-Texkängor invändigt?

  • Trådstartare danielmelin77@hotmail.com (Daniel)
  • Start datum

danielmelin77@hotmail.com (Daniel)

Gäst
Jaha, då var det slutvandrat för i år, grand finale i Sarek med 6 soliga dagar av 7 möjliga för 2 veckor sedan.
Nu återstår bara slutvård av kängor mm. Jag har ett par Meindl Taiga som jag för övrigt är mkt nöjd med. Har hört att man ska tvätta gore-tex kängor invändigt för att undvika igensaltning av porerna i membranet. Finns det någon som vet hur man gör detta, med vanligt vatten och tvål eller?


/Daniel
 
Stämmer!

Hejsan!
Alldeles riktigt att man ska tvätta kängorna, jag har hört att det räcker
med vanligt vatten bara man gör det noga!
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips