Tur kring Sarvesvagge?

Hej! Vi funderar på att vandra ungefär Akka-runt Gisuris-Sarvesvagge -Ruotesvagge och sedan tillbaka till Akka, med troligtvis två nätter i närheten av mynningen till Sarvesvagge och dagstur till Guophervagge. Rundan blir ca 6 mil, vi har 4 nätter på oss. Ville se om någon vandrat liknande och främst intresserad av hur Sarvesvagge är ? Tips? Tack på förhand 😊
 
Ni menar väl Serkavagge (Sierggavagge? Inga problem att gå i den dalen. Jag tycker att dagsturen i så fall ska göras i Ruotesvagge ner mot Skarja. Inte lika spännande som en tur över Låutak. Det blir långt att gå om ni ska ska hinna till vattendelare i Kuopervagge på en dag.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.