Trollhetta 95L ??

Någon här som äger den "nya"Trollhetta 95L ryggsäcken?

är ni nöjd med den??

kom gärna med lite åsikter om ryggan.

har hafft funderingar på att köpa fjällräven kajka ryggan , man ska kanske ta o testa en Bergans Trollhetta - 95 liter säck med innan jag bestämmer mej;)

http://bergans.no/sider/start_sekker.asp


mvh/pelka
 
Senast ändrad:

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Är nyfiken på utlåtande om denna säcken jag med.

Har köpt en Lundhags V8 90L idag, men det blir nog att lämna tillbaka till butiken. Axelremmarna känns felkonstruerade. Det är alldeles för smalt mellan dom och de går emot början på nacken/halsen från kroppen sett hur jag än försöker justera in det. Känns som om att det är stor risk för skav, för det har det redan gjort efter provningen hemma! Ska visserligen ha underställ på när jag bär säcken och inte t-shirt, men kan inte ta denna skavrisken på en Sarek-vandring t ex.

Därav att jag söker efter annat.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips