triathlon eller vanlig racer?

Hallå!

Jag står i valet och kvalet om jag ska byta till en triathlonracer eller en vanlig. har letat begagnat ett tag och det är lagom svårt att hitta rätt ramstorlek i rätt prisklass. har varit ganska inställd på att köpa en vanlig racer då det är det jag är van vid samt därför att jag använder den lika mycket som transportcykel som träningscykel, till och från jobb osv.

anledningen till att jag frågar är att jag hittade denna på blocket och blev sugen.
http://www.blocket.se/vi/23218952.htm
triathlonstyret lockar samt viljan att prova något nytt. dock är jag lite orolig över om jag kommer tycka den känns för extrem för min vardagscykling.

Mina frågor är egentligen om någon vet om styret brukar vara höj/sänkbart på triathloncyklar, samt hur stor skillnaden är mellan att cykla på en vanlig racer mot en triathlon. Kan det vara värt att testa?

Tacksam för snabba svar!

mvh
Kristoffer
 
Satsa du på en vanlig racer! Triahtlon cyklar är ju lite speciella! Att ligga på båge å pressa med både broms å växlar på bågen!
Funkar inte så bra för "vanlig" cykling i trafik tycker jag ;)

/Janne
 
Varför inte en av varje?!?!?! :cool:

Men som sagt, börja med en (beggad) racer, den är mer allround. Vill du ha riktigt allround, så skaffar du en cyclocross => kan du köra med bredare däck (= grusväg), men ändå ha som racer och kanske, kanske till nöds som triacykel.
 
Jag har aldrig kört på en triathloncykel, men jag kör mycket racer, och där hänger jag alltid på hornen, dvs jag behöver aldrig sitta upprätt eller gå ner i bocken. Då undrar jag, är inte ett triathlonstyre lika bra? Förutsatt att den sittställningen är bekväm? Man behöver ju inte ligga ner på armbågarna. Det handtaget kan man väl skruva bort, för cykeltävlingar och liknande.
Cykeln på bilden ser OK ut tycker jag, testa om du sitter bra på den. Sen måste du veta hur mycket den är körd på den kedjan och kransen, dvs när det är dags att byta slitdelar. Och så prutar du därefter! Det enda övriga jag reagerade på är att det bara verkar finnas ett flaskställ. Man måste ju ha två!
 
Jag har aldrig kört på en triathloncykel, men jag kör mycket racer, och där hänger jag alltid på hornen, dvs jag behöver aldrig sitta upprätt eller gå ner i bocken. Då undrar jag, är inte ett triathlonstyre lika bra? Förutsatt att den sittställningen är bekväm? Man behöver ju inte ligga ner på armbågarna. Det handtaget kan man väl skruva bort, för cykeltävlingar och liknande.

Tror du har styrändsväxelreglage längst fram på bågen!
Det klart bekvämaste å även säkraste är ju STI växelreglage!

/Janne
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Det

framgår inte av bilden hur extrem sittställningen är på den här cykeln. Normalt borde det sitta ett A-Head system framgaffel på den här cykeln vilket gör att de justermöjligheter som finns kan vara bortsågade om någon kapat framgaffelröret. Du måste naturligtvis provcykla före köp. Om det är tempo/triatlonbåge du är ute efter kan du ju sätta det på en vanlig racer också.

Här finns omdömen och en bild från sidan men om det är samma ram och styre vet jag ju inte http://www.roadbikereview.com/cat/latest-bikes/triathlon-bike/cervelo/PRD_366460_5677crx.aspx

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips