Triangelskaklar till pulkor?

Hej.

Köpte en beg Segebadenpulka på ett överskottslager för en tid sedan. Tyvärr (?) var den utan skaklar. För att hålla ner kostanden (det är ju fånigt att betala tre ggr så mycket för skaklar som för pulkan) så funderar jag på att göra skaklar själv.

Men hur ska en skakel vara konstruerad?
När jag kört med vanliga skaklar där två dragstänger är kopplade i sidan har jag upplevt att det är lite "låst" i sidled när man vänder sig om. Pga detta funderar jag på att göra skaklarna i triangelform så att kopplingen till dragstackaren (jag) bara sker i en punkt, mitt bak. Detta bör väl göra att man får större vridfrihet? Längden på skaklarna blir lika som vanliga.

Är det någon som har provat detta?

Lev!

Ola Orädd
 
Tänk bara på att vridstyvheten i raka skaklar gör att
pulkan bromsas mot dig i nedförsbackar. Med triangel bygger du in ett gångjärn där ekipaget kan vika sig när påskjutet blir för stort.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Kolfiberskaklar!

Nu jvlr!

Hittade tre gamla kolfiberstavar hemma som inte används. Ska försöka få till ett par skaklar av dem. Gammalt (pulkan) och nytt (skaklarna) i skön förening. Återkommer i ämnet.

Angående vikande pulka vid bromsning kan jag meddela att jag inte har någon tanke på att bromsa i nerförsbackarna. Om man nu skulle vara tvungen att bromsa så tror jag inte det är så farligt ändå.

Lev!

Ola Orädd
 
Var...

...hittade du billiga begagnade pulkor. Det är inte det lättaste att få tag i. Jag har försökt hitta begagnat ett tag utan att lyckats och t.o.m. tänkt mig att byggga en egen. Men går det att hitta begagnade så är det bättre. Är den inte i användbart skick kan den kanske användas som mall för en ny i glasfiber. Tacksam för tips!
 
Överskottslager

Jag hittade min pulka på överskottslagret i Norrköping. Jag tror att man behöver en del tur för att hitta bra saker på sådana ställen. Min pulka är märkt AM, som nog betyder att det är, har varit i alla fall, krut i den.

Åk inte förbi nästa överskottslager utan gå in. Mitt bland allt skräp, civilt och militärt, finns det ibland riktiga pärlor.

Lev!

Ola Orädd
 
VP-rör

Jag har använt mig av så kallade VP-rör (sådana man drar elkablar i) i olika sammanhang. De kostar inte många kronor och är mycket hållbara. Vill man uppnå extra styvhet kan man skjuta in den smalaste modellen i den något grövre, vips! har man ett extra starkt rör, alternativt ett på längden justerbart rör. Jag vill nog påstå att VP-rören kan vara ett OK alternativ till kolfiber. Vp-rören är lätta att laga om de oturligt skulle gå av, trä ett tjockare rör över brottet och linda med silvertejp.

Ha det!
Anders
 
I nedförsbacke då?

Hur går det med VP-rören när man vill bromsa utför? Böjs de inte så att man får pulkan i ryggen typ???

/Andreas
 
Jo, de böjs!

Vi har i flera år kört barnen i pulkor med sådana rör-skalmar. Bromsar man hårt böjs de, men bara så mycket att det underlättar när man ska styra inbromsningen. Mao böjningen är något positivt, man slipper få en knuff om man bromsar tvärt. Vi är nöjda.
 
Som köpes...

Jag drog över en remsa silvertejp på längden över elrören och skacklarna ser ut som av metall och ökar hållbarheten. Sen har jag gjort ett kryss av 3 mm rep, nära pulkan, som kan knäppas bort med hakar när man vill fälla bak "rören". Att stadga upp med krysset hjäper framförallt vid skrååkning.
 
Vridpåkänningar

Ett tillfälle där man har nytta av vridstyva skaklar är kombinationen tung last och djup snö speceillt vid skrååkning. När pulkan börjar kana i sidled kan man genom att ta tag i skaklarna vrida den på rätt köl. Det går inte med mjukare konstruktioner.

Till den 180 cm Segebadenlika pulka som jag köpte till familjen på ett överskottslager så hörde stålskaklar. Riktigt tunga. Som tur var hade jag sedan tidigare rottingskaklar som passar utmärkt.

Men jag tror att man kan göra lika bra konstruktioner av rör speciellt om man plastar ihop dem med glasfibermatta i kryssen.

Thure
 
Poängen med skaklar..?

OlaOrädd; sa:
Hej.

Köpte en beg Segebadenpulka på ett överskottslager för en tid sedan. Tyvärr (?) var den utan skaklar. För att hålla ner kostanden (det är ju fånigt att betala tre ggr så mycket för skaklar som för pulkan) så funderar jag på att göra skaklar själv.

Men hur ska en skakel vara konstruerad?
När jag kört med vanliga skaklar där två dragstänger är kopplade i sidan har jag upplevt att det är lite "låst" i sidled när man vänder sig om. Pga detta funderar jag på att göra skaklarna i triangelform så att kopplingen till dragstackaren (jag) bara sker i en punkt, mitt bak. Detta bör väl göra att man får större vridfrihet? Längden på skaklarna blir lika som vanliga.

Är det någon som har provat detta?

Lev!

Ola Orädd

Tjena,

skaklarna gör ju att dragaren befinner sig i samma dragriktning som pulkan vilket minskar risken för att fastna runt träd och andra hinder. Dessutom kan bra skaklar hindra att pulkan välter på sidan vid skrågång.

Om du gör en triangelformad skakel som medger att pulkan går i en annan riktning än du, så missar du väl lite poängen med skaklarna..? Varför inte ta ett dragrep då istället?

//J
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips