Träning inför höghöjdsbestigningar?

Hej!

För ett tag sedan fick en lättare sträckning i ryggen och kommer nu genomgå rehabilitering de närmaste 3 månaderna.

Det jag undrar om 4 månader träning efter rehabilitering räcker för att sticka ivåg och göra försök på berg som: Cotopaxi, Cayembe, Chachani, Potosi etc? Jag har tänkt åka i slutet på februari, 2006.

Jag har tränat simning, cykling, löpning till och från de senaste fem åren men mest gått i backar och simmat det senaste året. Så jag har en hyfsad grundkondition, tror jag...

Skulle vara snällt om ni kunde komma med några synpunkter.

Hälsningar/
Martin
 
Tror inte det blir några problem. Med lite j*vla annama så funker allt =D
Kul att du ska till Sydamerika. Om jag inte misstar mig helt blir det Peru och Bolivia.. samt ett land till? Har jag rätt?

Lycka till!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Det är något jag länge funderat på också. Skriv gärna och berätta om resan när du kommer tillbaka. Det är säkert många som är intresserade.

När åker du? Hur länge är du borta?
 
Hej!

Om allt går som det skall sticker jag iväg i slutet av februari 2006.... Men det kan hända att jag skjuter upp resan till juni 2006 om kroppen inte känns bra. Jag har planerat att vara borta 4-6 månader. Beronde på alla möjliga omständigheter som: pengar, hemlängtan mm.

Som det ser ut nu så skall jag åka ensam, men skall försöka hitta nån där i Eucador att hänga på eftersom jag tidigare endast sysslat med vandringar. Men jag har tänkt mig att gå i glacier school i Ecuador för att få erfarenhet. Och så klart använder jag guide på alla toppbestigningar. Så om någon är intresserad är det bara att kontakta mig.

Om du vill Mattis kan jag skriva hur rehabiliteringen och träning går de närmaste månaderna?

Vi Hörs/
Martin
 

Aktuellt

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival

Där friluftslivet möts: Värdar och utställare på Outdoor festival
Den 22-23 maj samlas friluftslivets aktörer på Djurgården i Stockholm, och bjuder på både kunskap och inspiration inför sommarens äventyr.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!
Läs på om akut höjdsjuka

Läs gamla trådar om akut höjdsjuka. Ha respekt och var snabb att minska höjd vid allvarliga symtom.

Thure
 
Polymeras; sa:
Som det ser ut nu så skall jag åka ensam, men skall försöka hitta nån där i Eucador att hänga på eftersom jag tidigare endast sysslat med vandringar. Men jag har tänkt mig att gå i glacier school i Ecuador för att få erfarenhet. Och så klart använder jag guide på alla toppbestigningar. Så om någon är intresserad är det bara att kontakta mig.

Jag kan rekommendera Moggely Climbing i Ecuador (www.moggely.com) som vi hade som guider på Cotopaxi för 3 år sedan. Det är en schyst svensk kille som bor i Quito. De var faktiskt riktigt bra. Ett hett tips är att ta med en stock snus som dricks :)
 
Tack för tipset.

Jag har endast tittat på volcanoclimbing.com och de verkar också vara bra. Skall kolla in moggly.com och jämföra.

Jag har gått hos sjukgymnast nu i tre veckor och min sträckning var inte lika allvarlig som jag trott. Hon har gett mig klartecken att börja träna i början på september. Så nu ser det riktigt ljust ut =)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.