Torka kängorna i fält
- Trådstartare j_felix
- Start datum
Hur gör man på enklast, smidigaste sätt för att torka upp sina svettiga, blöta kängor under natten när man är ute i fält? (jag vill helst inte lägga kängorna inne i foten av sovsäcken).
Några bra tips?
Självklart så byts strumpor ut vid varje längre rast.Tänk på att ta av kängorna när du rastar så du vädrar ut fukt så ofta som du rastar åd blir det midnre fukt att torka ur.
Annars är det inte lätt som tidigare sagts. Men med torra strumpor så kan kängorna vara lite fuktiga utan större obehag.
Ett annat tips angående den gamla tidningen är att klippa till engångssulor av tidningspapper (cirka en lokaltidningsdel tjock) som du kan använda en dag och sedan elda upp/kasta på lämplig plats.
/Patrik,
Hur gör man på enklast, smidigaste sätt för att torka upp sina svettiga, blöta kängor
Lundhags Professional MidVad har du för kängor? Har man problem med blöta kängor så torkar ju de membranlösa kängorna normalt snabbare än membrankängor
Vad har du för kängor? Har man problem med blöta kängor så torkar ju de membranlösa kängorna normalt snabbare än membrankängor