TomTom Fugawi

Hej,

Kan man köra TomTom och Fugawi samtidigt i PDA:n, eller kan man bara köra ett progran i taget?

Skulle vilja kunna köra bägge samtidigt för att kunna växla det mer detaljerade kartor I fugawi när det behövs.



Stefan
 
Inte i min iPAQ

Första programmet du startar lägger beslag på GPSen som sedan är upptagen.

Vet inte om det finns COM-port splitter till iPAQ.
 
Inga problem med Fugawi och TomTom2 båda installerade i en Ipaq
I Ipaq 2210 (W 2003 ) med blåtandsGPS Fortuna clip on går det att växla men det är viktigt att först stänga det pågående kartprogrammet då det blockerar porten till GPSen.
I Ipaq 3870 (W 2002)som jag hade tidigare fick jag efter att ha stängt ett kartprogram ibland göra en soft reset och sen starta upp igen och öppna det nya kartprogrammet för att det skulle fungera korrekt .

Bengt
http://hem.passagen.se/bigben39/
 
Yes, we have no bananas!

"Kan man köra TomTom och Fugawi samtidigt?"

"Inga problem på Pocket PC, bara man stänger av det ena först!"

Finns det ingen container som är stor nog till alla Pocket PC? :)

Anders
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Visst har jag provat.

Men den Pocket PC:n lurade jag på en annan, icke ont anande person, som jag inte behöver vara vän med.

Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips