TNF VE-25

Uppsättning av TNF VE-25

Har just köpt ett ve-25. Varit ute 2ggr med det och tycker att det är lite knepigt att få upp innertältet.
Någon som har några konkreta steg för steg tips på hur man skall göra för att få upp det snabbt när det blåser??
/ Jens
 
Det var ett tag sen..

..jag slog upp ett VE25, eftersom tältet har pensionerats. Men jag skulle gissa att de inte ändrat allt för mycket på konstruktionen sen det begav sig.

Det första och mest nödvängiga tippset är att vara minst två personer när man slår upp tältet, annars är det helt klart krångligt. Följande lilla beskrivning förutsätter att ni är två som slår upp tältet.

Steg 1: För in de 4 huvudbågarna i sina kanaler.

Steg 2: Om det blåser mycket är det en bra ide' att lägga in något tungt, typ ett par ryggsäckar, inne i tältet så att det inte blåser bort om man tappar greppet om det. Det är dessutom lämpligt att man sätter fast markpinnar vid alla bågfästen.

Steg 3: Spänn upp de två bågarna som möts på mitten SAMTIDIGT. Sen är det bara att fortsätta med de andra två bågarna en i taget.

Sen är det bara att få på yttertältet så snabbt som möjligt och se till att få fast så många staglinor som det bara går.

/ Stefan
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
tjabba

Har haft mitt ve 25 några år och man lär sig med tiden för jag hade lite problem från början.Om du tältar där det blåser mycket så bör man komma ihåg att montera kardborrbanden under yttertältet för annars så kommer det att slå mot bågkanalerna så dom inte blir vackra.Har testat tältet i ca 35 s/m och det är ett ganska bra tält.jag har komp,med lite mer pinnar och monterat linor på kortsidorna 4st.Det är bara ut och öva....lycka till!
 
så hær gør jag:
1, bæst att vara två,(om man inte græver ned tæltet eller hittar ett stælle med læ. en håller och en før in pinnarna. det spelar inte någon roll i vilket ordning.
2, sætt in den pinne som ligger øverst!i hållen nede vid golvet på den ene sidan.spæn dærefter upp den(den ligger fortfarande ned som en båge)
3, sett i pinne nr 2 "uppefrån" och spæn den också. båda vill fortfarande ligga ned
4, sett i den pinne som ligger næst nederst och spæn opp den. nu vil tæltet resa sig.
5, sett i den siste pinnen och spæn opp den. dra till "spænbanden" och tæltet ær uppe.
6, lægg dærefter på yttertæltet. osv...

det var lite tricky førsta gången men nu sætter jag upp det på 5-6 min sjælv(om det nu inte blåser før mycket vill sæga.

ær du nøjd med tæltet føresten?
jag ær kanon nøjd med mitt. enda minuset ær vikten men jag tar med det på vinter som sommar camp. høgt och lågt.

robert
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips