Tips på vandring i Ljungdalen/Helags!

Hej!

Hade tänkt ta en 7 dagars vandring med start och slut i Ljungdalen, är det någon som kan tipsa om en rolig rutt??

/Peter
 
På tur ...

Hej! Ljungdalen(Kläppen) - Helags - Sylarna - Gåsen - Helags - Ljungdalen(Kläppen) = c:a 8 mil, det kan ju vara för långt på 7 dagar om man vill stanna och titta lite, men är ett förslag i alla fall. Gick för ett par veckor sedan till Helags ToR på ett par dagar,det var skönt, kolla bilderna i fotoalbumet vet ja ! Ha hen trevlig tur ! /Gunnar
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Hej!

Kolla med STF vilka ställen som är öppna så här års, men i övrigt så är det väl rätt mycket trafik i Jämtlands-fjällen på vintern tror jag, själv föredrar jag alltid sommaren! :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips