Tips om natursköna Åar / Älvar att padla längs?

Hej,

Vi är ett gäng som nu har paddlat havskajak av en tradition nu i ett par år. Då alltid ute i havsbandet. Känner nu mig lite sugen på att söka mig inåt landet och kanske prova någon lång å eller älv att paddla längs. Någon som har tips om någon naturskön sträckning att ta. Vill gärna ha en längre strapats där man paddlar ca 6 - 8 timmar om dagen i 3 - 4 dagar. Gärna nått som inte ligger alltför långt bort från Stockholm. ca: 30 mil

Tackar på förhand.

Mvh Johan
 
Prova Strömsholms kanal. Låt en kompis skjutsa upp er till Smedjebacken och paddla sen hem.
http://www.stromsholmskanal.se/kanot.html

Om ni kan tänka er att paddla sjö så är Båven i Södermanland jättefin. Massor av vikar gör att ni kan få ihop massor av timmars paddling. Det finns en hel del fågelskyddsområden men de är lätta att paddla runt.
 
Voxnan

Voxnan har en en hel del härlig vildmarkspaddling även om mycket gör sig bättre om våren då vattenståndet är högre. Tidningen Paddling hade en bra Hälsingeguide förra året, där finns nyttig info.
 
Klarälven. Bor för nära Strömsholms kanal, gjorde den tidigt och det var lite sådär jaha, var det allt?
 
Såg ett program på Discovery

Tjena.

Jag såg ett program på Discovery förra veckan om 2 killar som började med att släpa kajaken från norge för att sedan paddla älvar, sjöar och dammar ut till Svenska kusten över till Finland.

De passerade Stora Lulevattnet och Porjus på sin väg.

Faktum är att jag missade dem med 1 i Porjus på min cykeltur genom Sverige 2006.

Kanske kan det vara något?

Är själv sugen på en liknade tur med kajak.

Har provat en del små bäckar och åar och det finns en hel del vildmark men tyvärr så paddlar man dem på 1 till 2 dagar.

Stiffe
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.