Tips inför säsongen!

I takt med att antalet klättrare som besöker Rjukan har ökat så har isen minskat, speciellt i populära områden som Krokan. Detta beror på att man klättrar tunna linjer för tidigt och river ned mesta delen av isen. I början av säsongen läggs mycket av grunden för några leder, som sedan bara fryser på sporadiskt efter varma perioder och snöfall. Därför är det bättre att vänta lite med att klättra t.ex. "Tipp" och andra på topprep tidigt på säsongen så att man istället kan leda dem några veckor senare.
Ett tips! Det är MASSA fosser på Rjukan som sällan blir klättrade av nån anledning som jag inte känner till. Skicka en mail till info@mountain-activity.no så skal jag gladligen tipsa om vart man hittar den bästa klättringen! Då slipper alla att trängas på samma ställe (Krokan, Rjukanfossen, Brufossene etc).
 
Fint att du påpekar det Andreas. Det är trist om det aldrig hinner bygga utan att pelarna rasar ner innan de har hunnit feta till sig.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips