Tips för turer i och omkring Lunndörrsfjället

Hej på er!
Jag ska dra lite rundor i området och vill gärna ha lite tips från någon som varit där.

Vi ska gå i början-mitten av juli, ca 2 veckor.

Vi tänkte börja i Höglekarldalen, gå mot Visjön, Glen, Över-fjällsjön mot Tossåsen och sen upp mot Lunndörren-Vålådalen. En alternativ väg kunde vara att från Höglekarldalen ta en större tur på Oviksfjället, mot Storfjället, Tvärån, runt Gråhögen och sen vända och gå mot Väster-Årådlen, Glen osv. PÅ kartan finns det en liten stig från Glen mot Gråsjön, Finnsjöarna-Lövdalen-Kroktjärnvallen. Är det nån av dessa alternativ som är "bättre" än andra?

En tanke är också att inte direkt gå från Lunndörren till Vålådalen utan först kryssa lite fram och tillbaka genom dörrarna först.

Från Vålådalen är det tänkt vi ska göra kortare turer, kanske bort till Anaris en sväng, förbi Issjön och Grönvallen. Och så lite åt "andra" hållet, Stendalsstugorna osv utan några riktiga "mål" om vad som "måste ses"

Låter det vettigt eller har ni andra förslag? Allt tas tacksamt emot!
chris
 
Om du är i området ska du försöka att gå genom dörrarna, de är bland det mest spektakulära som finns i de svenska fjällen. Åtminstone tre borde du ta, Lunndörren, Lill-Lunndörren och Storådörren. Det är de mest imponerande.
Genom Storådörren finns det några stigar, och enklast är det att hålla mot den östra sidan av dalen.
Tänk på att det kan blåsa rejält genom dörrarna, och att vädret kan växla ännu snabbare än i resten av fjällen.
Även om en del partier kan vara knöliga, så brukar det inte bli svårt att hitta tältplatser.
 
cpic431e867ea7126.jpg


Jag har gått i området i alla fall en gång. Lite bilder från trakterna finns i mitt fotoalbum. Jag kan gärna redogöra för den ganska korta turen om det är intressant men just nu hinner jag inte samt att jag nog behöver en karta för att trigga igång minnet.

/A
 
Snygg beskrivning! Jag ser fram emot myggen *not!*
Det verkar verkligen så att få har varit där öht...
 
ala; sa:
Jag har gått i området i alla fall en gång. Lite bilder från trakterna finns i mitt fotoalbum. Jag kan gärna redogöra för den ganska korta turen om det är intressant men just nu hinner jag inte samt att jag nog behöver en karta för att trigga igång minnet.

/A

Fina bilder! Framförallt hunden!
Undrar om det är något speciellt med området som gör att t o m en kelpie blir trött?? Hur kommer en collie att klara sig...?
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.