The Big Trip - Dokumentärfilm om långfärdscykling

Hejsan!

Jag har under några år arbetat på en dokumentärfilm vid sidan om mitt vanliga filmarbetarjobb. Denna film handlar om två unga killar, Emil Börner och Oscar Johansson som bestämde sig trots Emils brutna rygg och med Oscars Tourettes syndrom att cykla från Stockholm mot Kina. Nu är filmen klar och går att se i sin helhet här:

https://vimeo.com/116476210
Filmens Facebooksida

Men för Emil slutade faktiskt inte äventyret där och då. Utan Idag 11/1 tog Emil och Johanna Eklöf flyget mot Sydamerika för att under flera år cykla jorden runt! Följ deras resa här: https://www.facebook.com/Thebigtrip.se eller på deras hemsida/blogg: http://thebigtrip.se/home/

Hoppas ni gillar filmen! :)
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Gillade den starkt. Väldigt bra gjord! :)

Hade varit kul att se mer vyer, möten och småsaker som hände runt i kring också!
 
Fantastiskt välgjord och (för en gångs skull) rättvis skildring av långfärdscykling, Emil. Skönt att slippa överdrifter och jämranden över att det är tufft - det är ju faktiskt precis så kul som ni beskriver det. Det märks att du cyklar för att du älskar det, och att det är helheten du vill förmedla (till skillnad från en del andra). Riktigt kul att se! Lycka till på nya turen. :)
 
Fantastiskt välgjord och (för en gångs skull) rättvis skildring av långfärdscykling, Emil. Skönt att slippa överdrifter och jämranden över att det är tufft - det är ju faktiskt precis så kul som ni beskriver det. Det märks att du cyklar för att du älskar det, och att det är helheten du vill förmedla (till skillnad från en del andra). Riktigt kul att se! Lycka till på nya turen. :)

Kan bara hålla med Peder, grym dokumentär som visar de bästa av långfärdscykling. Suget kommer åter att ge sig ut när man ser denna under den korta lunchrast man har nu :D
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips