Tatras i April - Maj

Jag ska till Slovakien en sväng i April - Maj och hade hoppats på lite vandring. Kan tyvärr inte hitta särskilt mycket info om höga/låga Tatras på nätet, är det någon här som har erfarenhet eller tips på bra infokällor...?

Jag misstänker att det finns risk för snö i höga Tatras så tidigt på säsongen, enligt http://www.tatry.sk/ är det mesta stängt till Juni, någon som vet bra platser som är tillgängliga ändå...?

/Mikael
[Ändrat av granbom 2004-03-21 kl 14:13]
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jasna?

Jag har bara varit där på vintern. Jasna i låga Tatra (Chopok ca 2100møh) Där är det troligen øppet redan i juni. Storslagen natur. Kanske inte lika långa vandringar som høga Tatra. http://www.skijasna.sk

Planerar själv en cykeltur i sommar Krakow och runt Tatrabergen. Skønt att ha råd med hotel och resturangmat hela tiden. (ej som på Lofoten alltså...)

Lycka till
David
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.