Tålig och enkel actionkamera?

Hallå! Min gamla digitalkamera sjunger på sista versen så inför sommarens eventuella fjällvandring skulle jag vilja skaffa en annan kamera.

Kvalitéer som den bör ha...

  • robust
  • vattentät så att det går att filma med den under vatten
  • lång batteritid och batteri som gärna tål någon minusgrad
  • möjlighet att byta batteri eller ladda från powerbank i fält
  • bra upplösning och färgåtergivning samt vettig kvalité på både film och stillbilder
  • bildstabilisering vid videoupptagning
  • liten och lätt
  • fästen till bl.a. huvud och vandrarstav
  • anslutning via USB (d.v.s. sladd)
  • hålla i många år...
Däremot behöver den inte ha så många "smarta" finesser som röststyrning, ansiktsigenkänning, inbyggd gps, etc eller stödja uppkoppling mot "smart"-phone eftersom jag ändå inte har någon sådan. Ljudupptagningskvalité känns också mindre viktigt.


Till min förvåning tycks det finnas "actionkameror" för endast några hundralappar som heter saker som Kitvision och Roxcore, är det mest skräp? Max 720p är kanske i sämsta laget?


Primärt användningsområde är alltså längre fjällvandringar (upp till två veckor off grid) men även vindsurfing, paddling, etc...

Är väldigt okunnig när det gäller dylika kameror så all input uppskattas. Tack!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Vattentät kamera - om detta är utgångspunkten så blir det antingen ganska dyrt eller ett ganska begränsat utbud.

GoPro Hero 5 är kanske vad du letar efter?
 
Tror Tobbe menar det som brukar kallas actionkamera, en liten kamera som man kan sätta på cykelstyret eller vad det nu är och filma medan man kör, typ GoPro.

Vet inget om sådana så jag kan inte bidra. :)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.