Tälttur i Franska Alperna och Mont Blanc

Hej alla!

Det verkar vara fler som ska till/upp på Mont Blanc i sommar .
Vad jag undrar, är om man tältar i alperna, som vi gör i våra fjäll? Eller måste man sova i refugerna?
Jag läste tipset om camping i Chamonix, men på berget?
Ock kan man i så fall göra det fritt eller finns det särskilda platser? Nån som vet??
Vi har tänkt att vara ute i en vecka och dessutom bestiga Mont Blanc. Eventuellt utan guide, vi är fortfarande på planeringsstadiet. Så vi får se hur det blir med guide.
Det har ju stått rätt mycket om Mont Blanc här på sidan, men kommer nån på nåt som är bra att veta så skriv gärna.

Tack på förhand!
Anna
Och till alla som var på Kilimanjaro i julas..Visst var det fantastiskt???
 
tälta i Alperna?

Jag gjorde en 21 dagar lång vandring i Sydalperna år 2000.
Det finns en berättelse, tyvärr utan bilder:

http://www.mai.liu.se/~pehac/kungsled.html

(en kortare version har stått i Fjället). Jag diskuterar lite
där om tältning. Jag har alltid tält med på mina turer men
det är påtagligt svårare att hitta tältplatser i Alperna
än i ex.vis Pyreneerna. På den här turen tältade
jag tre nätter, varav två vilt, mer var inte naturligt.
På min senaste tur i Pyreneerna blev det
18 övernattningar varav 8 i tält och 2 i fria stugor,

Nära stugor får man ofta
inte tälta, och stugornas onaturliga läge gör att det kvittar.

Sen finns naturligtvis restriktioner i nationalparker,
ibland totalt förbud, oftare förbud att campa, i motsats
till bivackera: man får stanna en natt på en plats,
tältet upp efter 19 ned före 7 osv.

il C.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Tälta

Tjenixen!
När jag var på Mont Blanc så tältade vi på en snökant ovanför Gouter hyttan. Det var ganska många som tältade där så det fanns redan färdiggrävda gropar. Fördelen med att tälta var att man slapp trängseln i hyttan på morgonen.(man kommer gärna iväg tidigt,och då blir det panik med 200pers i en 70pers hytta) Sen så sparar man en massa pengar förstås. Nackdelarna är att man får släpa på det,fransoserna tycker att man är "kocko" (fast det gör de ändå) och till sist så är det inte så kul att tälta i åskmoln ;) Hur som helst så ångrar jag inte att jag tältade. Jag tyckte det var en kul upplevelse. Ps. Ta med ett bra tält Ds.
 
tälta i Alperna

Att tälta i Alperna är inte någon vidare idé, det finns i regel varken lämlig plats eller någon nödvändighet.

Refuge-systemet är formidabelt i Alperna och om du går med i en Alpinförening innan med s.k. reciprocitet så kan du bo för halva priset i alla refuger. Det går alltid bra att ta med egen mat och "kök" om man vill hålla kostnaderna nere, själva övernattningen i refuge är inte speciellt dyr.

Att det blir lite trångt ibland säger sig självt, men med ett par öronproppar och välorganiserad ryggsäck är det inga större problem. Och alla övernattare stiger inte upp samtidigt. Man ska alltid reservera plats i refuge i förväg.

Om du inte är en van vandrare och bergsbestigare i Alperna rekommenderar jag att gå med guide upp till Mont Blanc. Berg över 4000m i Alperna är inte att leka med och vädret kan ändras fortare än man anar. I Chamonix har du förutom CAF (Club Alpin Française) även "Bernard Muller Stages et Expeditions" som jag kan rekommendera.

Lycka till med förberedelserna och gläd dig över en otrolig upplevelse du ska vara med om!
 
tält om man orkar

Den som inte har problem att bära bör ha tält med
i ALperna. Det är en försäkring mot avbrott,
men också mot överfulla stugor.

Sommaren 1999 gick jag från St. Gingolph
(vid Genevesjön, byn ligger i Frankrike och Schweiz)
till Modane, 15 dagar. De sista sex etapperna
gick genom Park National de la Vanoise där
man endast får tälta invid stugorna (och inte vid
alla).

Där finns en stuga som heter Refuge d'Arpont
(eller var det de l'Arpont). Jag råkade anlända samma
dag som tre stora vandringsgrupper stötte till från
olika håll. Det var efter ett tag
fasansfullt, larmigt och trångt,
faktiskt köer i sovsalen, hopplöst att hålla reda
på egna prylar. Lyckligtvis fanns på kvällen
en eller två tältplatser kvar utanför stugan.
Det var ett lätt val att tälta.

il C.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips