Tältplatser Ritsem

Hej!

Håller som bäst på att detaljplanera lite logistik inför vandringen. Vi ska parkera bilen i Ritsem och sedan ta antingen båt eller helikopter över Akkajaure.

Eftersom båda transporterna går vissa tider och vi inte med säkerhet kan säga att vi hinner passa en viss tid så kanske vi får smälla upp tälten i närheten av parkeringen första natten. Jag har aldrig varit i Ritsem men jag vet att det finns campingmöjligheter i närheten av själva fjällstationen. Ev. satsar vi på det. Men om vi väljer att bara smälla upp tälten någon annanstans, finns det några bra tältplatser i närheten av parkeringen som ni kan tipsa om?

Uppdatering:
Och en till fråga. Jag är tämligen säker på att båten kostade 300 kr / person när jag kollade i början av säsongen. Nu står det 500 kr / person. Helikopterturen kostar bara 350 kr / person. Är det någon mer än jag som noterat att priset verkar ha höjts för båtfärd eller inbillar jag mig?
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Aha, det hade jag missat. Synd att det är så pass mycket dyrare att ta båt än helikopter.

När det gäller tältplatser vid vägbommen. Jag har inte varit i Ritsem så jag är osäker på var någonstans detta skulle vara. Är bommen ungefär där jag ritat ut den på kartan?
vägbom.png
 
Nej bommen är en bra bit längre upp. Kolla på lantmäteriets karta, där finns den med.

Båtprisen har förändrads under tiden. ;) När Ahkka båttaxi först lagt ut priserna var det 300 SEK, men sen var det 500 SEK när de började trafiken.
Men nu är Storlule på sjön igen och han som kör båten tar 300 SEK. Så billigare än helikopter...

Henning
 
Aha, det hade jag missat. Synd att det är så pass mycket dyrare att ta båt än helikopter.

När det gäller tältplatser vid vägbommen. Jag har inte varit i Ritsem så jag är osäker på var någonstans detta skulle vara. Är bommen ungefär där jag ritat ut den på kartan?
Visa bilaga 33050

Bara följa vägen rakt fram när du kommer in i ritsem med bil tills den tar slut. Du kommer till en vägbom. Behöver ej svänga eller så utan vägen går som runt och upp ovanför o bakom campingen. Du ser direkt var du kan tälta. Är som en bom mot det området med.
 

Bilagor

  • Screenshot_20200813_205754_com.augmentra.viewranger.android.jpg
    Screenshot_20200813_205754_com.augmentra.viewranger.android.jpg
    654.4 KB · Visningar: 370

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.